Increase text size Decrease text size
Menu
Plac dawniej  nazywany  Nowym Rynkiem w 1935 roku przemianowano  na plac Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym zachodnia część placu pełniła funkcję placu targowego, w części wschodniej znajdowało się boisko. 11 listopada 1938 roku została odsłonięta tablica upamiętniająca legionistów i członków POW, pochodzących z Bełchatowa i gm. Bełchatówek, poległych w latach 1918 -  1920. Ukrywana w okresie okupacji tablica, ujrzała światło dzienne w 1988 roku. Ustawiono ją wówczas przed kaplicą p.w. Św. Stanisława  przy ul. gen. L. Czyżewskiego. W 1955 roku  w setną rocznicę śmierci A. Mickiewicza na dawnym postumencie pomnika wmurowano tablicę poświęconą  poecie. W latach 80. postument zburzono.

Plac usytuowany w centrum miasta dawniej nazywany był Starym Rynkiem. Funkcjonował przede wszystkim jako plac targowy. Przed II wojną światową charakterystycznym elementem architektury były zabudowania należące do bełchatowskiej społeczności żydowskiej - niektóre z nich zachowały się do dziś. W kierunku północnym biegnie ulica Pabianicka, przy której w okresie międzywojennym działał pierwszy w   Bełchatowie kinoteatr  "Polonia". Od 1925 roku Stary Rynek nazywany jest Placem Gabriela  Narutowicza.

 

Tablica została ufundowana przez Firmę Korchem K&W sp. z o. o.

Młyn został wybudowany w latach 1908 - 1910. Poruszany był silnikiem na gaz ssany. Od 1940 roku nie funkcjonował. Pod koniec wojny prawie wszystkie urządzenia z młyna zostały wywiezione. W roku 1946 ponownie uruchomiony młyn został zelektryfikowany. Jego zdolność przemiałowa wynosiła wówczas około 30 t zboża na dobę. W 1954 r. został przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie jest własnością prywatną.

Tablica została ufundowana przez firmę LEAR

W miejscu obecnego kościoła stał dawniej kościół drewniany (p. w. św. Jacka), ufundowany w 1617 roku przez niegdysiejszych właścicieli Bełchatowa - Zofię i Mikołaja Kowalewskich, herbu Prus III. Przy świątyni wybudowany  został  klasztor, w którym do 1864 roku siedzibę miał zakon franciszkanów.Po powstaniu styczniowym zakonników wywieziono do Kalisza. W I połowie XVII wieku, kolejni właściciele Bełchatowa - Rychłowscy, herbu Nałęcz, dobudowali kaplicę ? p. w. Najświętszej Panny Marii i p.w. św. Franciszka. W I połowie XVIII wieku, kolejni właściciele Bełchatowa - Rychłowscy, herbu Nałęcz, dobudowali kaplicę - p.w. Najświętszej Panny Marii i św. Franciszka. W 1731 roku konsekrowano murowany kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Świątynia stała się  kościołem  parafialnym  w  1893 roku. Budynek kościoła w stylu późnobarokowym, murowany o jednej nawie, na planie prostokąta. We wnętrzu kościoła Ołtarz Matki Boskiej Pocieszenia, późnobarokowy, z i połowy XVIII w., drewniany. W ołtarzu głównym  cztery późnobarokowe, XVIII-wieczne rzeźby drewniane.

Tablica ufundowana przez Ks. prałata Janusza Krakowiaka

Budynek późnobarokowy, wybudowany w 1 połowie XVIII w. przez rodzinę Rychłowskich, herbu Nałęcz. Kolejni mieszkańcy dworu Kaczkowscy herbu Świnka dokonali znacznej przebudowy budynku, który pierwotnie był parterowy. Od II połowy XIX w. jego właścicielami stała się rodzina Hellwigów. Do nich należał browar usytuowany w pobliżu zabudowań dworskich. Dwór od Hellwigów kupiła rodzina Olszewskich w 1943 roku. W latach 80- tych ich spadkobiercy przekazali nieruchomość Skarbowi Państwa. Obecną formę architektoniczną uzyskał po remoncie w 1998 roku. Od tegoż roku stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz Urzędu Stanu Cywilnego.

Od 1998 roku jest ona  siedzibą Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

 

Dwór otoczony jest parkiem, o charakterystycznym dla stylu francuskiego układzie kwater i alei. Na wzniesieniu, pośród najstarszych drzew znajduje

się nagrobek Anieli "Nelly" i  Stefana Hellwigów.Miasto Bełchatów
ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Tomasz Kałużyński

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2017