Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Bełchatowska Piętnastka

Uliczny bieg „Bełchatowska Piętnastka”, to jeden z najstarszych biegów w regionie łódzkim. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1984 roku. Jego celem była popularyzacja biegów długodystansowych i masowych, jako najbardziej dostępnej formy rekreacji fizycznej. Od początku swego istnienia przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sportu i z roku na rok zrzesza coraz większą liczbę sympatyków biegania.

Ubiegłoroczna edycja „Piętnastki” była jubileuszową, dwudziestą edycją tych zawodów. Na jej starcie stanęło blisko 1300 biegaczy, a sama impreza od paru lat ma zasięg międzynarodowy, w Bełchatowie gościli biegacze z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Czech oraz z Nigerii i Kenii.

W Bełchatowskiej Piętnastce może wziąć udział każdy, kto ukończył szesnaście lat. Jak mówi sama nazwa biegu sportowcy mają do pokonania dystans piętnastu kilometrów. Trasa, która posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, prowadzi ulicami naszego Miasta.

Podczas biegu prowadzona jest klasyfikacja w kilku kategoriach. Najlepsi biegacze otrzymują nagrody. Każdy uczestnik, który ukończy bieg uhonorowany jest pamiątkowym medalem. Dla miłośników krótkich dystansów biegowych przewidziano Bieg  Rekreacyjny na dystansie 5km przy „Bełchatowskiej Piętnastce”. Trasa biegu stanowi jedną pętlę „Bełchatowskiej Piętnastki”. Każdy uczestnik, który ukończy bieg uhonorowany jest pamiątkowym medalem.

Tegoroczna, 21. edycja „Piętnastki”, odbędzie się 19 listopada 2017 roku.  Zapisy internetowe do udziału w biegu rozpoczną się na początku września br.

W tym roku wzorem lat ubiegłych odbędzie się bieg główny na dystansie 15 km oraz bieg rekreacyjny (5 km). Poniżej mapy trasy.

Bełchatów będzie również miejscem podsumowania Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego, co dodatkowo podnosi rangę tej imprezy sportowej.