joombig banner rotation images

Menu

 

stop smog 6461Spotkania z kominiarzami, strażakami, znawcami ekologii, a do tego występy przedszkolaków, tematyczne gry i zabawy, których motywem przewodnim była walka ze smogiem – tak bełchatowianom upłynęła sobota, 2 lutego. Akcja „Stop smog”, w trakcie której odpowiadano na pytania o „oddech dla Bełchatowa”, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

  Walka ze smogiem to jedno z ważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą bełchatowski magistrat. O podejmowanych przez miasto działaniach mogliśmy porozmawiać w sobotę, 2 lutego, w bełchatowskiej galerii.


- Akcja „Stop smog. Oddech dla Bełchatowa” ma charakter informacyjny i edukacyjny. Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców, i tych starszych, i tych mniejszych, aby wytłumaczyć, jak bardzo smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia i w jaki sposób możemy ze smogiem walczyć – mówił Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

 

 

lasek 3420Nowe alejki spacerowe, trawniki, ławeczki, stojaki na rowery, ścieżka zdrowia i 10 urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu – tak po działaniach adaptacyjnych wygląda osiedlowy lasek na os. Dolnośląskim. Dobiegła końca realizacja jednego ze zwycięskich projektów piątej edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.

 

Z końcem grudnia mieszkańcy osiedla Dolnośląskie zyskali nowe miejsce do spacerów i aktywności fizycznej. Prace nad adaptacją osiedlowego lasku wraz z budową siłowni plenerowej zostały zakończone w terminie. Całość kosztowała miasto blisko 300 tys. złotych.

 

Teren za blokami 219 i 220 poddano gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu istniejący lasek osiedlowy nabrał nowego kształtu.

Program Czyste Powietrze to szansa na dotację

Bełchatowianie zainteresowani rządowym programem Czyste Powietrze wzięli udział w spotkaniu informacyjnym, podczas którego dowiedzieli się m.in. jak uzyskać dotację czy pożyczkę na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację.

 

Czyste Powietrze to program Ministerstwa Środowiska, którego priorytetowym działaniem jest zminimalizowanie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń generowanych przez domy jednorodzinne. Koncentruje się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków. Jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy.

Bełchatów wśród wyróżnionych w konkursie Eco-Miasto

 

W szóstej edycji konkursu Eco-Miasto jury przyznało dziesięć tytułów laureata i trzynaście wyróżnień. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza. Uroczystość wręczenia wyróżnień była jednym z punktów Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Eco-Miasto 2018.

 

Do popularyzującego ideę zrównoważonego rozwoju miast konkursu Eco-Miasto zgłosiło się 46 samorządów, które łącznie złożyły 70 wniosków. Z województwa łódzkiego do rywalizacji stanęły dwa miasta: Bełchatów i Sieradz. I to właśnie działania Bełchatowa zostały docenione przez jury.

Miasto montuje dziesięć elektrofiltrów kominowych

Rozpoczął się montaż dziesięciu elektrofiltrów na dwóch budynkach komunalnych. Wcześniej w nieruchomościach sprawdzone zostały systemy grzewcze. Na montaż tych innowacyjnych rozwiązań w budżecie miasta zabezpieczono 50 tys. złotych.

 

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do powstawania smogu. Elektrofiltry skutecznie ograniczają emisję pyłu i toksycznych zanieczyszczeń nawet o 90 procent, co oznacza, że są niezwykle skuteczne w walce ze smogiem.


Bełchatów jest jednym z pierwszych polskich miast, w którym montowane są elektrofiltry kominowe. Urządzenia te są one nie tylko łatwe w obsłudze, ale przede wszystkim skuteczne.

Dzień bez samochodu obchodzono w Bełchatowie

 

Bełchatowianie mieli okazję, aby przekonać się, że życie bez samochodu jest możliwe. Przekonywano o tym podczas miejskiej imprezy ekologicznej 22 września, czyli w europejski dzień bez samochodu.

 

Wszystko działo się w centrum Bełchatowa, bo na ulicy Kościuszki. Pomiędzy ulicą Pabianicką a 1 Maja stanęły różnorodne stoiska, gdzie można było sprawdzić jak działa elektryczny rower, hulajnoga czy deskorolka. Dla chętnych były próbne jazdy elektrycznym samochodem BMW i3 a także porady z ECO drivingu, czyli jak użytkować auto, aby spalało najmniej. Każdy mógł też założyć alkogogle i zobaczyć, jak widzi się po spożyciu alkoholu. Przyjechała także elektryczna emzetka, do której można było wsiąść, a także podpytać o wszystkie szczegóły na jej temat. Wkrótce takie właśnie autobusy będą jeździć również po bełchatowskich ulicach.  

Na os. Budowlanych powstała tężnia solankowa

 

Można już korzystać z pierwszej bełchatowskiej tężni solankowej. Drewniana konstrukcja stanęła w parku na os. Budowlanych. Ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

Miasto zadbało również o oświetlenie. Wokół tężni zamontowano również pięć ławek. Jej użytkownicy będą więc mogli usiąść i dłużej wdychać solankowe powietrze. W inhalacji nie przeszkodzi także zła pogoda, bo konstrukcja jest zadaszona.

 

Akcja Stop. smog. Oddecha dla BełchatowaDo proekologicznych zachowań i wspólnego dbania o czyste powietrze przekonywała bełchatowian miejska akcja antysmogowa pod hasłem ,,Stop smog! Oddech dla Bełchatowa". W sobotnie przedpołudnie można było otrzymać informacje na temat dotacji na wymianę źródeł ciepła, pojeździć wirtualnie po bełchatowskich ścieżkach rowerowych, czy zdobyć rozkład jazdy MZK.

 

W supermarkecie Leroy Merlin, który był partnerem przedsięwzięcia, powstało pięć Stref Czystego Powietrza. Jedną z najbardziej obleganych była ta przygotowana przez Miejskie Centrum Sportu, pod hasłem ,,Przesiądź się z samochodu na rower”. Bełchatowianie na stacjonarnym rowerze przejechali w sumie około stu kilometrów. Każdy z ochotników miał do pokonania dwa kilometry, nagrodą był kwiatek. Dystans zaznaczany był na mapie miejskich ścieżek rowerowych. Tych w Bełchatowie jest 26 kilometrów, co oznacza, że podczas trwania smogowej akcji chętni przejechali je niemal czterokrotnie.

17 lutego bełchatowianie wspólnie z miasta będą walczyć ze smogiemJak uzyskać dotację na wymianę pieców? Jakie są możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej? Czy segregacja odpadów jest trudna? Dlaczego warto przesiąść się z auta do komunikacji miejskiej? Na te i inne pytania odpowiadać będą przedstawiciele urzędu miasta i miejskich spółek podczas akcji „Stop smog! Oddech dla Bełchatowa”, która odbędzie się w sobotę, 17 lutego.

 

Miejska akcja antysmogowa to wspólna inicjatywa magistratu i marketu Leroy Merlin. Podczas trzygodzinnego eventu będzie można uzyskać informacje m.in. na temat dotacji na wymianę niskoemisyjnych źródeł ciepła w ramach prowadzonego przez miasto Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) oraz porozmawiać z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o podłączeniu swoich domostw do miejskiej sieci.

W mieście jest już jedenaście siłowni zewnętrznychW Bełchatowie przybywa terenów rekreacyjnych i sportowych. Systematycznie realizowane są kolejne miejskie inwestycje, m.in. nowe siłownie zewnętrzne na ulicy Kujawskiej i z tyłu budynku MCK w Grocholicach. W tej chwili na terenie miasta jest już jedenaście siłowni plenerowych. Z myślą o nieco bardziej wymagających, na osiedlu Dolnośląskim miasto wybudowało plac do kalisteniki. Dzięki nim bełchatowianie mogą łączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu. 


Siłownie zewnętrzne spełniają wymagania zarówno początkujących – amatorów jak i osób wcześniej trenujących. Łatwość dostępu powoduje, że są bardziej atrakcyjne niż tradycyjne siłownie czy kluby fitness. Można z nich korzystać przez cały rok i, co bardzo istotne, za darmo. Bełchatowianie chcący aktywnie spędzać wolny czas mają taką możliwość przez cały rok, na każdym osiedlu istnieją bowiem siłownie plenerowe, które są odporne na warunki atmosferyczne. W tej chwili jest ich już jedenaście.

W Bełchatowie powstawło 6 nowych placów zabawNajmłodsi bełchatowianie mogą już bawić się na nowych placach – w mieście powstało kolejnych sześć miejsc do zabaw na świeżym powietrzu. Wszystkie wyposażone są w kolorowe bujaczki, karuzele, zjeżdżalnie i zestawy do zabaw dla dzieci w różnym wieku. Miasto pamięta też o starszych i z myślą o nich wybudowało kolejne siłownie zewnętrzne oraz plac do kalisteniki.


Trzy z nowych placów zabaw powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mowa o „Biedronkowie”, „Małym alpiniście” i „Wyspie piratów”. Pierwsze miejsce do zabaw jest za blokiem 342 na osiedlu Dolnośląskim.  Jak na nazwę placu przystało, motywem przewodnim będzie biedronka – owady są na huśtawkach, bujaczkach, zjeżdżalni i innych urządzeniach do zabawy. ,,Mały alpinista” z kolei cieszy już dzieci z osiedla Słonecznego, a  ,,Wyspa piratów” pojawiła się na osiedlu Okrzei w pobliżu bloków 7 i 8. Najważniejszym elementem placu jest oczywiście statek. Na trzy place w ramach budżetu obywatelskiego miasto przeznaczono blisko 250 tys. zł.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018