joombig banner rotation images

Menu

Spółka Wod-Kan odzyskała ponad 3 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To ostatni etap rozliczenia kontraktu nr 9 spółki, który zakończył się w roku ubiegłym. Po kontroli przeprowadzonej w październiku 2016 roku, NFOŚiGW potwierdził zakończenie projektu i zdecydował, że płatność końcowa wyniesie 3 mln 36 tys. 481 złotych. Następnie, w związku z toczącymi się postępowaniami prokuratorskimi wobec poprzedniego zarządu, który podejrzewany jest o działania na szkodę spółki, podjął decyzję o wstrzymaniu płatności.

 

Chodzi o realizację kontraktu nr 9, czyli budowę instalacji przeróbki osadów na oczyszczalni ścieków. NFOŚiGW stwierdził, że przy jego realizacji został uszczuplony interes ekonomiczny UE i w związku z tym nałożył na miejską spółkę korektę finansową w wysokości 1 mln 600 tys. złotych. Zdaniem prezesa Wod-Kanu, Piotra Kopka, spółka straciła więcej pieniędzy.

 

Skwer przy ul. Okrzei będzie niecodzienny - jabłonie domowe dziesięciu odmian, siedem gatunków krzewów owocowych oraz pnącza winorośli będą tworzyć Jabłoniowy Sad.

 

- Propozycja sadu jest unikatowa na skalę ogólnopolską, to wyjątkowy projekt, który sięga do korzeni ogrodów użytecznych, niegdyś bardzo popularnych, stanowiących istotny składnik ogrodowych założeń, a obecnie zapomnianych. My chcemy wrócić do tych rozwiązań, jako typowo polskich, promując tradycję, a także w oryginalny sposób Bełchatów, biorąc pod uwagę fakt, że miejskim symbolem jest jabłko - prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

 

Na działkach należących do miasta przy ul. Okrzei w Bełchatowie zostanie nasadzonych ponad 2 tysiące roślin, a wśród nich jabłonie domowe dziesięciu odmian, m.in.: Kosztela, Grochówka i Antonówka zwykła. Na terenie o powierzchni blisko hektara znajdzie się także siedem gatunków krzewów owocowych (takich jak porzeczki, pigwy i agrest) oraz winorośle.

19 mln 600 tys. złotych - taką dotację m.in. na budowę zamniętych komór fermentacyjnych (ZKF) może dostać Wod-Kan z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek miejskiej spółki jest na liście podstawowej projektów przewidzianych do dofinansowania. Przygotowany przez Wod-Kan ,,Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2017-2019” zakłada także modernizację magistrali wodociągowej i remont głównego kolektora sanitarnego. Inwestycje łącznie kosztować mają blisko 31 mln zł.

 

Zamknięte Komory Fermentacyjne, zdaniem prezesa spółki Wod-Kan, Piotra Kopka, mają znaczenie priorytetowe dla Bełchatowa i wszystkich mieszkańców. - Takie rozwiązanie może znakomicie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować problem odoru w mieście. Wszystkie nasze działania mają jeden cel - aby komfort mieszkańców był jak największy - mówi Piotr Kopek. Planom Wod-Kan poświęcona była konferencja prasowa, jaka odbyła się w urzędzie miasta.

 

Miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i realizuje kolejne projekty obywatelskie. Trzy stacje obsługi rowerów są już zamontowane i gotowe do użycia. Bełchatowianie mogą w nich bezpłatnie naprawić rower i napompować koła. To jeden z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku.

 

Bezpłatne, samoobsługowe stacje są już do dyspozycji bełchatowskich rowerzystów. Są one wyposażone w niezbędne do podstawowych napraw narzędzia. Każdy użytkownik roweru będzie mógł wykonać serwis swojego pojazdu przy pomocy m.in. kluczy nastawnych i płaskich, śrubokrętów i pompki z różnymi końcówkami. Narzędzia są przymocowane do stacji na stałe.  Aby naprawa była łatwiejsza, użytkownicy mogą zawiesić rower na specjalnych uchwytach. Dodatkowo przy każdej stacji zamontowany jest stojak rowerowy.

 

Miasto konsekwentnie inwestuje w obiekty sportowe. Ważną ich częścią są siłownie zewnętrzne. W tej chwili na terenie Bełchatowa jest już ich dziewięć. Dziesiąta ma powstać z tyłu oddziału MCK w Grocholicach. Dzięki siłowniom bełchatowianie mogą łączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu.

 

Siłownie zewnętrzne są ogólnodostępne i bezpłatne, przez co są coraz bardziej konkurencyjne dla tradycyjnych siłowni i klubów fitness. Korzystanie z urządzeń nie wymaga wcześniejszych przygotowań, czy specjalnego stroju. O każdej porze, niezależnie od pogody możemy zadbać o nasze zdrowie. - Siłownie są wyposażone w komplet urządzeń. Sądzę, że w niedalekiej przyszłości nadal będziemy inwestować w tworzenie miejsc przeznaczonych na sportową rekreację - mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

Miasto podpisało umowy z projektantami na budowę sześciu nowych placów zabaw. Znajdą się one przy bl.137, 138 i 146 na osiedlu Dolnośląskim, przy ul. Czaplinieckiej 100, przy ul. Czaplinieckiej 44 D, C i E. Trzy place powstaną w ramach budżetu obywatelskiego: Mały Alipinista, Biedronkowo i Wyspa Piratów. Dzięki kolejnym placom najmłodsi mieszkańcy Bełchatowa zyskają nowe miejsca do spędzania czasu na wolnym powietrzu.

 

Dodatkowo miasto otrzymało dofinansowanie ze środków powiatowych na zieleniec przy ul. Witosa (z tyłu budynku Gigantów Mocy). Podpisano także umowy na projekt placu do kalisteniki w rejonie kortów tenisowych i na budowę siłowni z tyłu oddziału MCK w Grocholicach. W ramach budżetu obywatelskiego jeszcze w tym roku zostanie zagospodarowany zostanie teren między blokami 304 i 333 na osiedlu Dolnośląskim - będzie tam nowe oświetlenie, alejki zostaną odświeżone, a zieleń uporządkowana.

Ostatnie lata mijają pod znakiem dynamicznego rozwoju, na który czekali bełchatowianie. Nasze miasto to miejsce przyjazne ludziom i środowisku. Tutaj wolny czas można spędzić w zadbanych, pięknych enklawach, dzieci wysłać do przedszkoli i szkół wyposażonych i zmodernizowanych m.in. dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.


Uwzględniając strukturę demograficzną mieszkańców oraz ich aspiracje, prezydent wykorzystuje zdobyte środki na modernizacje i inwestycje,  wzbogacające każde osiedle w nowe obiekty, drogi,  piękne i zadbane miejsca. Budowa i remonty placów zabaw, zagospodarowanie kolejnych terenów zielonych i nasadzenia – to przedsięwzięcia finansowane zarówno w ramach wydatków inwestycyjnych, jak i bieżących.

Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa to projekt o znaczeniu kolosalnym dla mieszkańców i miasta jako takiego. Łączna wartość projektu to ponad 120 mln. zł. netto. Na realizację inwestycji, w ramach wspomnianego projektu, Miasto wywalczyło dofinansowanie w ramach tzw. Funduszu Spójności, w wysokości ponad 72 mln. zł., 33 mln. zł. to środki, jakie samorząd pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie preferencyjnej pożyczki, pozostała kwota będzie stanowić finansowy wkład Miasta. Umowę na unijne dofinansowanie podpisano 18 marca 2010 r. Realizatorem projektu jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018