joombig banner rotation images

Menu

Park nad rzeką Rakówką

 

W Bełchatowie znajduje się 6 zagospodarowanych parków miejskich oraz 6 skwerów zieleni miejskiej, które są świetną alternatywą na spędzanie wolnych chwil. Dodatkowo ciąg skwerów wzdłuż rzeki Rakówki, pełni funkcję komunikacyjną dla pieszych oraz rowerzystów łącząc osiedla Binków, Słoneczne, Edwardów, Okrzei oraz Budowlanych z centrum miasta.

Bełchatów wśród wyróżnionych w konkursie Eco-Miasto

 

W szóstej edycji konkursu Eco-Miasto jury przyznało dziesięć tytułów laureata i trzynaście wyróżnień. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza. Uroczystość wręczenia wyróżnień była jednym z punktów Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Eco-Miasto 2018.

 

Do popularyzującego ideę zrównoważonego rozwoju miast konkursu Eco-Miasto zgłosiło się 46 samorządów, które łącznie złożyły 70 wniosków. Z województwa łódzkiego do rywalizacji stanęły dwa miasta: Bełchatów i Sieradz. I to właśnie działania Bełchatowa zostały docenione przez jury.

Miasto montuje dziesięć elektrofiltrów kominowych

Rozpoczął się montaż dziesięciu elektrofiltrów na dwóch budynkach komunalnych. Wcześniej w nieruchomościach sprawdzone zostały systemy grzewcze. Na montaż tych innowacyjnych rozwiązań w budżecie miasta zabezpieczono 50 tys. złotych.

 

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do powstawania smogu. Elektrofiltry skutecznie ograniczają emisję pyłu i toksycznych zanieczyszczeń nawet o 90 procent, co oznacza, że są niezwykle skuteczne w walce ze smogiem.


Bełchatów jest jednym z pierwszych polskich miast, w którym montowane są elektrofiltry kominowe. Urządzenia te są one nie tylko łatwe w obsłudze, ale przede wszystkim skuteczne.

Dzień bez samochodu obchodzono w Bełchatowie

 

Bełchatowianie mieli okazję, aby przekonać się, że życie bez samochodu jest możliwe. Przekonywano o tym podczas miejskiej imprezy ekologicznej 22 września, czyli w europejski dzień bez samochodu.

 

Wszystko działo się w centrum Bełchatowa, bo na ulicy Kościuszki. Pomiędzy ulicą Pabianicką a 1 Maja stanęły różnorodne stoiska, gdzie można było sprawdzić jak działa elektryczny rower, hulajnoga czy deskorolka. Dla chętnych były próbne jazdy elektrycznym samochodem BMW i3 a także porady z ECO drivingu, czyli jak użytkować auto, aby spalało najmniej. Każdy mógł też założyć alkogogle i zobaczyć, jak widzi się po spożyciu alkoholu. Przyjechała także elektryczna emzetka, do której można było wsiąść, a także podpytać o wszystkie szczegóły na jej temat. Wkrótce takie właśnie autobusy będą jeździć również po bełchatowskich ulicach.  

Na os. Budowlanych powstała tężnia solankowa

 

Można już korzystać z pierwszej bełchatowskiej tężni solankowej. Drewniana konstrukcja stanęła w parku na os. Budowlanych. Ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

Miasto zadbało również o oświetlenie. Wokół tężni zamontowano również pięć ławek. Jej użytkownicy będą więc mogli usiąść i dłużej wdychać solankowe powietrze. W inhalacji nie przeszkodzi także zła pogoda, bo konstrukcja jest zadaszona.

 

 

 

Gdzie i którędy iść, co zwiedzić, w którym miejscu zatrzymać się na dłużej, jakie ciekawostki kryją trzy nowe bełchatowskie szlaki turystyczne - na te i wiele innych pytań odpowie nam wkrótce darmowa mobilna aplikacja. Już we wrześniu będzie można zainstalować ją np. na swoim telefonie. Skorzystają na tym zarówno turyści z kraju i z zagranicy, jak i sami mieszkańcy.


Bełchatów, podobnie jak wiele innych polskich miast, sięga po nowoczesne rozwiązania turystyczne. Podczas wrześniowego Festiwalu Sztuki Jabłka, w naszym mieście otworzone zostaną trzy szlaki turystyczne: historyczny ,,Bełchatów wczoraj i dziś", sportowo-rekreacyjny ,,Energia jest tu" oraz rodzinny ,,Bełchatów pełen dobrej energii". Każdy szlak wyposażony będzie w najnowsze technologie

O kolejne, zielone miejsce wzbogacił się Bełchatów. W Jabłoniowym Sadzie, którym można już spacerować, rośnie ponad 2 tysiące roślin. Dziesięć odmian jabłoni, różnorodne krzewy owocowe i pnącza winorośli. Jest też ścieżka zdrowia, a przy parkowych alejkach mała architektura.

 

Skwer przy ulicy Okrzei jest unikatowy nie tylko w skali województwa, ale i kraju. Jabłoniowy Sad nawiązuje bowiem do tradycji polskich ogrodów użytecznych. - To pierwszy ogród użytkowy w naszym mieście. Mam  nadzieję, że połączy on w sobie funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną z możliwością skorzystania z owoców, które pojawią się tutaj za kilka lat – mówi prezydent Mariola Czechowska.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Spółka Wod.-Kan. prowadzi akcję edukacyjną w bełchatowskich szkołach podstawowych i przedszkolach. W marcu i kwietniu placówki oświatowe odwiedzają pracownicy miejskiej spółki, którzy prowadzą warsztaty i pogadanki na temat wody i jej racjonalnego wykorzystania. Jedno z takich spotkań odbyło się w Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Bolka i Lolka.
 

Od kilku lat na terenie Bełchatowa realizowany jest autorski program spółki Wod.-Kan. „Woda – naturalne bogactwo świata ludzi i roślin”. Składa się on z czterech bloków tematycznych, które są skierowane do najmłodszych mieszkańców Bełchatowa. Jak mówi Piotr Kopek, prezes spółki, chodzi głównie o propagowanie właściwych postaw ekologicznych w codziennym życiu.

Stawki za wodę i ścieki bez zmianStawki za m3 wody i odprowadzania ścieków przez najbliższe trzy lata pozostaną bez zmian. Spółka Wod.-Kan. nie planuje podwyżek do 2021 roku. Teraz stawki musi jeszcze zatwierdzić  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które ma na to 45 dni.


Marzec to czas, kiedy corocznie pod obrady Rady Miejskiej przedkładane były nowe stawki opłat za wodę i ścieki. Od stycznia obowiązuje nowe prawo wodne, zgodnie z którym taryfa przedstawiona przez spółkę Wod.-Kan. obejmuje kolejne trzy lata i nie musi być zatwierdzana przez radnych. Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest to, że stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków przez najbliższe 3 lata pozostanie bez zmian. - Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu środkami nie będzie podwyżek, co z pewnością ma znaczenie dla domowego budżetu. Bardzo się cieszę, że spółka zaplanowała stawki zgodnie z moimi sugestiami – informuje Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

W mieście jest już jedenaście siłowni zewnętrznychW Bełchatowie przybywa terenów rekreacyjnych i sportowych. Systematycznie realizowane są kolejne miejskie inwestycje, m.in. nowe siłownie zewnętrzne na ulicy Kujawskiej i z tyłu budynku MCK w Grocholicach. W tej chwili na terenie miasta jest już jedenaście siłowni plenerowych. Z myślą o nieco bardziej wymagających, na osiedlu Dolnośląskim miasto wybudowało plac do kalisteniki. Dzięki nim bełchatowianie mogą łączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu. 


Siłownie zewnętrzne spełniają wymagania zarówno początkujących – amatorów jak i osób wcześniej trenujących. Łatwość dostępu powoduje, że są bardziej atrakcyjne niż tradycyjne siłownie czy kluby fitness. Można z nich korzystać przez cały rok i, co bardzo istotne, za darmo. Bełchatowianie chcący aktywnie spędzać wolny czas mają taką możliwość przez cały rok, na każdym osiedlu istnieją bowiem siłownie plenerowe, które są odporne na warunki atmosferyczne. W tej chwili jest ich już jedenaście.

W Bełchatowie powstawło 6 nowych placów zabawNajmłodsi bełchatowianie mogą już bawić się na nowych placach – w mieście powstało kolejnych sześć miejsc do zabaw na świeżym powietrzu. Wszystkie wyposażone są w kolorowe bujaczki, karuzele, zjeżdżalnie i zestawy do zabaw dla dzieci w różnym wieku. Miasto pamięta też o starszych i z myślą o nich wybudowało kolejne siłownie zewnętrzne oraz plac do kalisteniki.


Trzy z nowych placów zabaw powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mowa o „Biedronkowie”, „Małym alpiniście” i „Wyspie piratów”. Pierwsze miejsce do zabaw jest za blokiem 342 na osiedlu Dolnośląskim.  Jak na nazwę placu przystało, motywem przewodnim będzie biedronka – owady są na huśtawkach, bujaczkach, zjeżdżalni i innych urządzeniach do zabawy. ,,Mały alpinista” z kolei cieszy już dzieci z osiedla Słonecznego, a  ,,Wyspa piratów” pojawiła się na osiedlu Okrzei w pobliżu bloków 7 i 8. Najważniejszym elementem placu jest oczywiście statek. Na trzy place w ramach budżetu obywatelskiego miasto przeznaczono blisko 250 tys. zł.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018