joombig banner rotation images

Menu

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Spółka Wod.-Kan. prowadzi akcję edukacyjną w bełchatowskich szkołach podstawowych i przedszkolach. W marcu i kwietniu placówki oświatowe odwiedzają pracownicy miejskiej spółki, którzy prowadzą warsztaty i pogadanki na temat wody i jej racjonalnego wykorzystania. Jedno z takich spotkań odbyło się w Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Bolka i Lolka.
 

Od kilku lat na terenie Bełchatowa realizowany jest autorski program spółki Wod.-Kan. „Woda – naturalne bogactwo świata ludzi i roślin”. Składa się on z czterech bloków tematycznych, które są skierowane do najmłodszych mieszkańców Bełchatowa. Jak mówi Piotr Kopek, prezes spółki, chodzi głównie o propagowanie właściwych postaw ekologicznych w codziennym życiu.

Stawki za wodę i ścieki bez zmianStawki za m3 wody i odprowadzania ścieków przez najbliższe trzy lata pozostaną bez zmian. Spółka Wod.-Kan. nie planuje podwyżek do 2021 roku. Teraz stawki musi jeszcze zatwierdzić  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które ma na to 45 dni.


Marzec to czas, kiedy corocznie pod obrady Rady Miejskiej przedkładane były nowe stawki opłat za wodę i ścieki. Od stycznia obowiązuje nowe prawo wodne, zgodnie z którym taryfa przedstawiona przez spółkę Wod.-Kan. obejmuje kolejne trzy lata i nie musi być zatwierdzana przez radnych. Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest to, że stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków przez najbliższe 3 lata pozostanie bez zmian. - Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu środkami nie będzie podwyżek, co z pewnością ma znaczenie dla domowego budżetu. Bardzo się cieszę, że spółka zaplanowała stawki zgodnie z moimi sugestiami – informuje Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

W mieście jest już jedenaście siłowni zewnętrznychW Bełchatowie przybywa terenów rekreacyjnych i sportowych. Systematycznie realizowane są kolejne miejskie inwestycje, m.in. nowe siłownie zewnętrzne na ulicy Kujawskiej i z tyłu budynku MCK w Grocholicach. W tej chwili na terenie miasta jest już jedenaście siłowni plenerowych. Z myślą o nieco bardziej wymagających, na osiedlu Dolnośląskim miasto wybudowało plac do kalisteniki. Dzięki nim bełchatowianie mogą łączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu. 


Siłownie zewnętrzne spełniają wymagania zarówno początkujących – amatorów jak i osób wcześniej trenujących. Łatwość dostępu powoduje, że są bardziej atrakcyjne niż tradycyjne siłownie czy kluby fitness. Można z nich korzystać przez cały rok i, co bardzo istotne, za darmo. Bełchatowianie chcący aktywnie spędzać wolny czas mają taką możliwość przez cały rok, na każdym osiedlu istnieją bowiem siłownie plenerowe, które są odporne na warunki atmosferyczne. W tej chwili jest ich już jedenaście.

W Bełchatowie powstawło 6 nowych placów zabawNajmłodsi bełchatowianie mogą już bawić się na nowych placach – w mieście powstało kolejnych sześć miejsc do zabaw na świeżym powietrzu. Wszystkie wyposażone są w kolorowe bujaczki, karuzele, zjeżdżalnie i zestawy do zabaw dla dzieci w różnym wieku. Miasto pamięta też o starszych i z myślą o nich wybudowało kolejne siłownie zewnętrzne oraz plac do kalisteniki.


Trzy z nowych placów zabaw powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mowa o „Biedronkowie”, „Małym alpiniście” i „Wyspie piratów”. Pierwsze miejsce do zabaw jest za blokiem 342 na osiedlu Dolnośląskim.  Jak na nazwę placu przystało, motywem przewodnim będzie biedronka – owady są na huśtawkach, bujaczkach, zjeżdżalni i innych urządzeniach do zabawy. ,,Mały alpinista” z kolei cieszy już dzieci z osiedla Słonecznego, a  ,,Wyspa piratów” pojawiła się na osiedlu Okrzei w pobliżu bloków 7 i 8. Najważniejszym elementem placu jest oczywiście statek. Na trzy place w ramach budżetu obywatelskiego miasto przeznaczono blisko 250 tys. zł.

Nowy zieleniec powstał przy ul. WitosaAlejki, ławki oraz zasadzone drzewa i krzewy – tak wygląda nowy miejski zieleniec przy ulicy Witosa. Dodatkowo za budynkiem Gigantów Mocy miasto zainstalowało nowe oświetlenie. Całość kosztowała ponad 130 tys. złotych. Do tej pory w Bełchatowie było 7 zagospodarowanych parków miejskich oraz 5 skwerów, w których mieszkańcy mogą spędzać wolne chwile. Teraz na mapie miasta przybył kolejny zieleniec.


W ramach inwestycji teren za budynkiem Gigantów Mocy został uporządkowany i na nowo zagospodarowany. Zostały wykarczowane samosiewy, po czym nasadzono 14 nowych drzew (klonów pospolitych i śliw) oraz ponad 600 krzewów (593 liściastych i 33 iglastych), a misy wokół nich zostały wyłożone korą. Dodatkowo wykonano niezbędne zabiegi pielęgnacyjne wokół rosnących wcześniej na tym terenie drzew. Wiosną wszystko będzie zielone, ponieważ miasto zadbało także o powierzchnie trawnikowe.

Skwer przy ul. Okrzei będzie niecodzienny - jabłonie domowe dziesięciu odmian, siedem gatunków krzewów owocowych oraz pnącza winorośli będą tworzyć Jabłoniowy Sad.

 

- Propozycja sadu jest unikatowa na skalę ogólnopolską, to wyjątkowy projekt, który sięga do korzeni ogrodów użytecznych, niegdyś bardzo popularnych, stanowiących istotny składnik ogrodowych założeń, a obecnie zapomnianych. My chcemy wrócić do tych rozwiązań, jako typowo polskich, promując tradycję, a także w oryginalny sposób Bełchatów, biorąc pod uwagę fakt, że miejskim symbolem jest jabłko - prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

 

Na działkach należących do miasta przy ul. Okrzei w Bełchatowie zostanie nasadzonych ponad 2 tysiące roślin, a wśród nich jabłonie domowe dziesięciu odmian, m.in.: Kosztela, Grochówka i Antonówka zwykła. Na terenie o powierzchni blisko hektara znajdzie się także siedem gatunków krzewów owocowych (takich jak porzeczki, pigwy i agrest) oraz winorośle.

19 mln 600 tys. złotych - taką dotację m.in. na budowę zamniętych komór fermentacyjnych (ZKF) może dostać Wod-Kan z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek miejskiej spółki jest na liście podstawowej projektów przewidzianych do dofinansowania. Przygotowany przez Wod-Kan ,,Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2017-2019” zakłada także modernizację magistrali wodociągowej i remont głównego kolektora sanitarnego. Inwestycje łącznie kosztować mają blisko 31 mln zł.

 

Zamknięte Komory Fermentacyjne, zdaniem prezesa spółki Wod-Kan, Piotra Kopka, mają znaczenie priorytetowe dla Bełchatowa i wszystkich mieszkańców. - Takie rozwiązanie może znakomicie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować problem odoru w mieście. Wszystkie nasze działania mają jeden cel - aby komfort mieszkańców był jak największy - mówi Piotr Kopek. Planom Wod-Kan poświęcona była konferencja prasowa, jaka odbyła się w urzędzie miasta.

 

Miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i realizuje kolejne projekty obywatelskie. Trzy stacje obsługi rowerów są już zamontowane i gotowe do użycia. Bełchatowianie mogą w nich bezpłatnie naprawić rower i napompować koła. To jeden z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku.

 

Bezpłatne, samoobsługowe stacje są już do dyspozycji bełchatowskich rowerzystów. Są one wyposażone w niezbędne do podstawowych napraw narzędzia. Każdy użytkownik roweru będzie mógł wykonać serwis swojego pojazdu przy pomocy m.in. kluczy nastawnych i płaskich, śrubokrętów i pompki z różnymi końcówkami. Narzędzia są przymocowane do stacji na stałe.  Aby naprawa była łatwiejsza, użytkownicy mogą zawiesić rower na specjalnych uchwytach. Dodatkowo przy każdej stacji zamontowany jest stojak rowerowy.

 

Miasto konsekwentnie inwestuje w obiekty sportowe. Ważną ich częścią są siłownie zewnętrzne. W tej chwili na terenie Bełchatowa jest już ich dziewięć. Dziesiąta ma powstać z tyłu oddziału MCK w Grocholicach. Dzięki siłowniom bełchatowianie mogą łączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu.

 

Siłownie zewnętrzne są ogólnodostępne i bezpłatne, przez co są coraz bardziej konkurencyjne dla tradycyjnych siłowni i klubów fitness. Korzystanie z urządzeń nie wymaga wcześniejszych przygotowań, czy specjalnego stroju. O każdej porze, niezależnie od pogody możemy zadbać o nasze zdrowie. - Siłownie są wyposażone w komplet urządzeń. Sądzę, że w niedalekiej przyszłości nadal będziemy inwestować w tworzenie miejsc przeznaczonych na sportową rekreację - mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

Miasto podpisało umowy z projektantami na budowę sześciu nowych placów zabaw. Znajdą się one przy bl.137, 138 i 146 na osiedlu Dolnośląskim, przy ul. Czaplinieckiej 100, przy ul. Czaplinieckiej 44 D, C i E. Trzy place powstaną w ramach budżetu obywatelskiego: Mały Alipinista, Biedronkowo i Wyspa Piratów. Dzięki kolejnym placom najmłodsi mieszkańcy Bełchatowa zyskają nowe miejsca do spędzania czasu na wolnym powietrzu.

 

Dodatkowo miasto otrzymało dofinansowanie ze środków powiatowych na zieleniec przy ul. Witosa (z tyłu budynku Gigantów Mocy). Podpisano także umowy na projekt placu do kalisteniki w rejonie kortów tenisowych i na budowę siłowni z tyłu oddziału MCK w Grocholicach. W ramach budżetu obywatelskiego jeszcze w tym roku zostanie zagospodarowany zostanie teren między blokami 304 i 333 na osiedlu Dolnośląskim - będzie tam nowe oświetlenie, alejki zostaną odświeżone, a zieleń uporządkowana.

Ostatnie lata mijają pod znakiem dynamicznego rozwoju, na który czekali bełchatowianie. Nasze miasto to miejsce przyjazne ludziom i środowisku. Tutaj wolny czas można spędzić w zadbanych, pięknych enklawach, dzieci wysłać do przedszkoli i szkół wyposażonych i zmodernizowanych m.in. dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.


Uwzględniając strukturę demograficzną mieszkańców oraz ich aspiracje, prezydent wykorzystuje zdobyte środki na modernizacje i inwestycje,  wzbogacające każde osiedle w nowe obiekty, drogi,  piękne i zadbane miejsca. Budowa i remonty placów zabaw, zagospodarowanie kolejnych terenów zielonych i nasadzenia – to przedsięwzięcia finansowane zarówno w ramach wydatków inwestycyjnych, jak i bieżących.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018