joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianki mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Specjaliści czekają na kobiety w wieku 50-69 lat.

 

Bełchatów znalazł się w gronie miast realizujących Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi. Oznacza to, że bełchatowianki w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Co ważne nie potrzebne jest skierowanie, wystarczy się zapisać!

 

Bełchatowianki mogą wykonać badanie w dwóch miejscach – w mammobusie lub w pracowni mammograficznej, która mieści się w przychodni MegaMed przy ul. Czaplinieckiej 93/95. Autobus ze specjalistą i wyposażony w profesjonalny sprzęt odwiedza Bełchatów każdego miesiąca. Najbliższy termin, to 8-10 maja, kolejne można sprawdzić TUTAJ. Aby z nich skorzystać należy się umówić telefonicznie pod numerem 44 733 51 59 lub osobiście w bełchatowskim magistracie – Zespole ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia, ul. Kościuszki 1 budynek B. Z kolei panie, które chcą wykonać badanie w pracowni mammograficznej mogą się zapisywać w przychodni lub telefonicznie pod numerem 44 635 29 38, 44 635 29 41.

 

Refundowana przez NFZ mammografia skierowana jest do kobiet, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały tego badania w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Z programu nie mogą skorzystać kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe piersi o charakterze złośliwym.

 

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

 

- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

 

AD-A

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018