joombig banner rotation images

Menu

Pomnik Adama Mickiewicza zostanie przeniesiony z placu Wolności na ulicę Edwardów. Stanie przy III Liceum Ogólnokształcącym, któremu wieszcz patronuje. Zmiana miejsca związana jest z rewitalizacją placu Wolności. Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetrag. Inwestycja zmieni wygląd i znaczenie tej części miasta – tak placu, jak i parku. Zakłada także budowę posągu marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela Bełchatowa. Piłsudski niejako symbolicznie wraca do miejsca, któremu patronował przed wojną. Plac Wolności od 1935 roku do 1949 roku nosił jego imię.

 

- Stanęliśmy przed koniecznością znalezienia godnego miejsca dla Adama Mickiewicza – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. – Jest to skwer przy III LO, które nosi imię poety. Pomnik doda szkole prestiżu, będzie też bardziej wyeksponowany. Starannie przygotowujemy się do tej ,,operacji”, bo chcemy, aby było to ważne wydarzenie.

 

Miejsce przy III LO zostanie odpowiednio zaaranżowane, wokół pomnika posadzone będą krzewy, wymieniona zostanie kostka brukowa. Na ścianie budynku szkoły, tuż nad pomnikiem, pojawi się Mickiewiczowski cytat: ,,Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą, mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą.”

 

Przeniesienie pomnika wpisuje się w obchody 20-lecia istnienia III LO. Szkoła świętować będzie 21 października, przygotowuje z tej okazji wystawy: o historii liceum oraz ,,Mickiewicz w obrazach”. Miasto myśli też o hip-hopowym koncercie opartym na rymach wieszcza.

 

- Pomnik Adama Mickiewicza na pewno pomoże w budowaniu naszej tożsamości w tym miejscu – mówi Małgorzata Załęczna, wicedyrektor III LO. - Wiele osób wciąż kojarzy nas z ul. Czyżewskiego, a chcielibyśmy, aby kolejne roczniki poczuły, że ,,Mickiewicz” to ul. Edwardów.

 

Największy polski poeta spogląda z kolumny na placu Wolności od końca lat 80. Tablica mu poświęcona pojawiła się już w setną rocznicę śmierci, czyli w 1955 roku, na postumencie dawnego pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej (tablicę poświęconą peowiakom przechowywała podczas wojny i w okresie powojennym Jadwiga Nadanowa). Pod koniec lat 80. przedwojenny pomnik peowiaków rozebrano, a w jego miejscu stanęła kolumna z wieszczem. Po rewitalizacji na placu Wolności pojawi się posąg Józefa Piłsudskiego. Ma zostać odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedawno zawiązał się komitet społeczny, który zbierać będzie fundusze na jego budowę.

 

Roboty na placu Wolności powinny rozpocząć się jesienią. Rewitalizacja zakłada powstanie trzech stref. Do centralnej części placu, gdzie będzie można organizować spotkania i imprezy kulturalne, poprowadzi aleja wysadzona czerwonymi kasztanowcami. Będzie tu m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem i miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki.  W pobliżu wybudowana zostanie fontanna otoczona kamiennymi ławami.

 

CZYTAJ TEŻ: Plac Wolności - zielone miejsce wypoczynku

 

W kolejnej części powstanie m.in. plac zabaw, minisiłownia i zielony labirynt. W części patriotycznej, położonej od strony pl. Narutowicza, będzie postument marszałka. Po drugiej stronie, przy ulicy 19 stycznia, umieszczony zostanie głaz poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Odnowiony plac będzie miejscem zieleni. Uporządkowany zostanie obecny drzewostan. Pojawią się nowe drzewa, krzewy i kolekcje roślin ozdobnych.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018