joombig banner rotation images

Menu

14. sierpnia energetycy obchodzą swoje święto. Podczas głównych uroczystości w Bełchatowie, które zorganizował koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ponad 70-ciu energetyków odebrało medale i wyróżnienia za długoletnią pracę.

Bełchatów energią stoi i dlatego święto branży energetycznej w naszym mieście jest obchodzone w sposób szczególny. Uroczysta gala była okazją nie tylko do nagrodzenia najbardziej zasłużonych pracowników Elektrowni Bełchatów i współpracujących z nią spółek, ale także do pochwalenia się wynikami osiąganymi przez koncern PGE GiEK. Dzięki modernizacji elektrowni Bełchatów, w pierwszym półroczu 2017 r. grupa wyprodukowała  o 10 proc. więcej energii, a prawie 20 TWh z 28 TWh pochodziło z węgla brunatnego. To świadczy o tym, że energetyka oparta na węglu ma  kluczowe znaczenie w Polsce. Ryszard Wasiołek, wiceprezes PGE, podkreślił, że grupa PGE to lider na polskim rynku energetycznym, a poza tym jest jednym z najważniejszych inwestorów. - Polska grupa energetyczna jest kołem zamachowym polskiej gospodarki, dając dziesiątkom tysięcy pracę i godziwe zarobki – dodał wiceprezes Wasiołek.

Razem z bełchatowskimi energetykami świętowali też m.in. przedstawiciele elektrowni z Opola, Turowa czy Dolnej Odry. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także parlamentarzyści, władze województwa i bełchatowscy samorządowcy. Podczas akademii nie zabrakło pochwał pod adresem energetyków, a także medali i odznaczeń dla tych najbardziej zasłużonych. Wiceprezydent Bełchatowa, Łukasz Politański, podkreślił niezwykłą rolę elektrowni w rozwoju nie tylko naszego miasta i regionu, ale także całego kraju. - Jesteśmy dumni z tego, że dzięki Waszej pracy Bełchatów jest energetycznym centrum kraju. To dzięki Wam Bełchatów jest pełen dobrej energii – dodał wiceprezydent Politański.

Przypomnijmy, że Dzień Energetyka ustanowiono w roku 1956 i obchodzony był do roku 1972 dnia 1 września, a od 1973 do 1990 -  w pierwszą niedzielę września.  W 1991 roku pratronem energetyków ogłoszono św. Makrymiliana Kolbego, z zamiłowania elektryka, który zginął męczeńsko w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku. Data ta została przyjęta jako Dzień Energetyka i obowiązuje do dziś.

AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018