joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie przenieśli się w realia II wojny światowej. Były wybuchy, armaty i czołg a na polu walki żołnierze polscy i niemieccy 

 

Żywa lekcja historii, którą zapamięta się na długi czas – tak można podsumować bełchatowską inscenizację historyczną. Wydarzenie po raz kolejny wspólnie przygotowali Muzeum Regionalne i Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 84 Pułku Strzelców Poleskich prezydent Mariola Czechowska objęła je zaś honorowym patronatem. Tym razem była ona poświęcona wydarzeniom, jakie od 3 września 1939 roku toczyły się w rejonie Jeżowa – dzisiejszej gminy Wola Krzysztoporska. Park Olszewskich, gdzie 12 sierpnia rozgrywała się inscenizacja, zamienił się więc w miejsce wojennych potyczek. Bełchatowska inscenizacja zaczęła się od akcji saperów, którzy wysadzili most na rzece. Później pojawili się uciekający z okolic Wielunia cywile. W ich rolę wcielili się sami bełchatowianie. – Była to ponad dwudziestoosobowa grupa, która odpowiedziała na nasze zaproszenie. Każdy miał na sobie strój nawiązujący do okresu II wojny światowej. Nie zabrakło też rekwizytów – walizek, wózków, tobołków. Cieszy nas, że mieszkańcy chętnie zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie. Dodało to inscenizacji uroku - mówi Rafał Jędrzejczak z bełchatowskiego muzeum.

 

Aby, jak najlepiej odtworzyć wszystkie wydarzenia organizatorzy do udziału w inscenizacji zaprosili ponad 40 rekonstruktorów. Wśród nich byli nie tylko bełchatowianie, ale także członkowie grup historycznych m.in. z Łodzi, Wielunia, Wodzisławia Śląskiego czy Bielska-Białej. Wcielili się oni w rolę polskich i niemieckich żołnierzy. Bełchatowianie mieli więc okazję zobaczyć mundury, jakie Polacy i Niemcy nosili w tym okresie oraz sprzęt, którym się wówczas posługiwano. – Dobór rekonstruktorów  był trudny. Poszukiwaliśmy bowiem grup, które posiadają odpowiednie rekwizyty, czyli wspomniane wcześniej mundury, hełmy i sprzęt – dodaje Rafał Jędrzejczak. Podczas inscenizacji można było również zobaczyć motocykle, czołg, działa przeciwpancerne i armatę. Były też efekty pirotechniczne i to na większą skalę niż przy wcześniejszych rekonstrukcjach. Nie zabrakło też komentarza historyka.

 

Oprócz inscenizacji na bełchatowian czekały inne atrakcje. Każdy chętny mógł porozmawiać z bohaterami inscenizacji, obejrzeć przywiezione przez grupy pojazdy czy przyjrzeć się broni i mundurom. Była też giełda sprzętu wojskowego i strzelnica.

 

INSCENIZACJA HISTORYCZNA: GALERIA ZDJĘĆ

 

 

AD-A

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018