joombig banner rotation images

Menu

Jak co roku, 15. sierpnia bełchatowianie uczcili pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Razem z młodymi bełchatowianami, którzy wcielili się w postaci Stefana i Nelly Helwigów, oddali hołd poległym w Bitwie Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

 

Bitwa warszawska zalicza się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Decydowała nie tylko o wyniku prowadzonej wojny. Zależał od niej los narodu polskiego, który dopiero co wyzwolony, stanął przed realną groźbą kolejnej zależności oraz narzucenia siłą niechcianego systemu społeczno-politycznego.  W rozkazie „Na zakończenie wojny”, wydanym 18 października 1920 przez Józefa Piłsudskiego, czytamy:

 

" Żołnierze! Zrobiliście Polskę mocną, pewną siebie i swobodną. Możecie być dumni i zadowoleni ze spełnienia swego obowiązku. Kraj, co w dwa lata potrafi wytworzyć takiego żołnierza, jakim wy jesteście, może spokojnie patrzeć w przyszłość. […]

Józef Piłsudski

Pierwszy Marszałek Polski

i Naczelny Wódz”

 

15. sierpnia uroczyście obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej i jednocześnie Święto Wojska Polskiego. Prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i organizacji, złożyli kwiaty w hołdzie poległym w wojnie polsko-bolszewickiej, a w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki 2 została odprawiona uroczysta msza polowa w intencji ojczyzny.

AP

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018