joombig banner rotation images

Menu

Remont komunalnego „Felka” idzie pełną parą. Praca wre także w budynku po starej gazowni, gdzie powstają nowe mieszkania komunalne.

 

Zakres prac, jakie miasto wykona w ramach modernizacji bloku komunalnego przy ul. Czaplinieckiej 44d jest duży. Sporą część magistrat ma już jednak za sobą. Trwają ostatnie prace przy wykonaniu wschodniej elewacji budynku. Na finiszu są także roboty związane z wymianą okien oraz drzwi. Ekipy pracują nad dociepleniem dachu. Wkrótce ruszą także z robotami instalacyjnymi wewnątrz „Felka”.

 

Cała modernizacja bloku przy Czaplinieckiej 44d będzie kosztować blisko 4,5 mln zł. Co ważne na jego remont miasto pozyskało unijną dotację. Mowa o kwocie 3 mln zł, która w połączeniu z 1,4 mln zł z miejskiego portfela pozwoli na pozwoli na kompleksową termomodernizację „Felka” i poprawę komfortu mieszkania 112 rodzin. Unijne pieniądze, jakie Bełchatów dostał na tę inwestycję, pochodzą z programu gospodarka niskoemisyjna i związane są z proekologicznymi działaniami miasta. Prace w komunalnym bloku zakładają zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, zmierzających do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia jej strat, a tym samym uzyskania korzystnego wpływu na środowisko. W budynku będą więc zamontowane instalacje fotowoltaiczne - wytwarzana przez nie energia elektryczna wykorzystana będzie dla potrzeb budynku. W oszczędzaniu światła pomogą też oprawy ledowe zamiast obecnych świetlówek.

 

Tempa nabiera też przebudowa budynku przy ul. Sienkiewicza 40. W pomieszczeniach po starej gazowni powstają nowe mieszkania socjalne. – Budynek jest zadbany, jednak musimy zmienić jego przeznaczenie i dostosować go tak, aby można było w nim mieszkać – mówi

wiceprezydent Ireneusz Owczarek. W budynku stoi już większość ścianek działowych. Trwa izolacja ścian, wkrótce ruszy montaż stolarki okiennej. W sumie zostanie wydzielonych dziesięć lokali mieszkalnych wraz z aneksami kuchennymi i łazienkami. Zostaną również wyodrębnione, w części piwnicznej dla każdego z mieszkań, pomieszczenia gospodarcze. Powierzchnia lokali, które powstaną, będzie się wahać od 32 do 48 m kw. Mieszkania będą oddane w stanie gotowym do zamieszkania. W kuchniach znajdą się kuchnie gazowe i zlewozmywaki, w pokojach będą ułożone panele, z kolei łazienki zostaną wyposażone w armaturę sanitarną, glazurę i terakotę. 

 

Przebudowa budynku będzie kosztować 1,5 mln zł. Co ważne, na inwestycję – podobnie jak w przypadku modernizacji Felka - miasto pozyskało środki zewnętrzne. 45 proc. kosztów, czyli 700 tys. zł pokryje Bank Gospodarstwa Krajowego. - Widzimy potrzebę tworzenia dodatkowych mieszkań socjalnych, bo w mieście ich brakuje – twierdzi wiceprezydent  Ireneusz Owczarek. Dodaje, że oprócz przebudowy budynku przy ulicy Sienkiewicza 40 miasto pracuje nad utworzeniem kolejnych mieszkań. - Teren przy starej gazowni jest na tyle duży, że zdecydowaliśmy się na  wybudowanie na nim kolejnego budynku z mieszkaniami komunalnymi. W tym roku planujemy wykonanie dokumentacji projektowej, natomiast realizacja tej inwestycji nastąpi prawdopodobnie w 2018 roku - podsumowuje wiceprezydent.

 

 

Kwestia kolejnych lat to natomiast adaptacja na blok mieszkalny budynku obecnego sądu przy ul. Okrzei. Bełchatowski wymiar sprawiedliwości ma budować nową siedzibę przy ul. Pabianickiej, od tych planów są uzależnione terminy i działania miasta. - Priorytetem dla nas jest pozyskanie obecnego budynku sądu. Porozumienie w tej sprawie zostało już podpisane. Wojewoda wyraził zgodę na darowizny – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. - Gdy zagospodarujemy ten budynek, lista oczekujących na mieszkanie bardzo się skróci – dodaje prezydent.

 

Czytaj: Miasto przejmie budynek sądu

 

W sumie w budynkach komunalnych miasto ma 658 lokali. Oprócz ,,Felka” to m.in. byłe hotele robotnicze ,,Odra” i ,,Wisła” oraz bloki 100, 100a i 100b przy ul. Czaplinieckiej. Miasto ma także mieszkania komunalne w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych. W sumie na koniec roku 2016 w miejskich zasobach były 2 344 mieszkania. Ich liczba zmienia się, bo wielu mieszkańców korzysta z możliwości wykupu.

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018