joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie są już w drodze do Częstochowy. Przed nimi blisko 80 km trasa. Wspólnie pokona ją ponad 600 pątników. To już 124. Bełchatowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

 

Bełchatowianie będą maszerować przez trzy dni. Do Częstochowy dotrą w czwartek, 24 sierpnia. Uroczyste wejście na Jasną Górę planowane jest na godz. 13:30. Zanim pielgrzymi osiągną swój cel mają do pokonania blisko 80 kilometrów. Tegoroczna trasa, przez wzgląd na roboty drogowe za Bełchatowem, będzie nieco inna. Pątnicy pójdą w stronę Rogowca, a nie jak zawsze Łękawy. Pozostałe punkty pozostają bez zmian. Bełchatowianie zatrzymają się na nocleg w Brudzicach i Broniszewie.

 

Wyznaczoną trasę wspólnie pokona ponad 600 osób. Tradycyjnie podzieleni są na pięć grup: niebieską - parafia Narodzenia NMP, zieloną - parafia Miłosierdzia Bożego, żółtą - parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz czerwoną - parafia Zesłania Ducha Świętego i białą - parafia NMP Matki Kościoła wraz z parafią NMP Królowej Polski w Woli Kamockiej. To właśnie ta ostatnia – biała jest w tym roku najliczniejsza – maszeruje w niej ponad 250 osób.

 

Wśród pielgrzymów są osoby starsze, młodzież oraz rodziny z małymi dziećmi - niektóre z nich jadą w wózkach. Pątnicy niosą przy sobie tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy - plecaki, namioty, śpiwory, karimaty i dodatkowy ekwipunek - wiozą samochody.

 

Przez całą drogę bełchatowianom będzie towarzyszyć hasło „Jesteśmy żywą koroną Maryi”. Taką właśnie sentencję mają wypisaną na chustach. Jest to nawiązanie do jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z 1717 roku. Z Jasną Górą bełchatowianie pożegnają się w niedzielę, 27 sierpnia. W drogę powrotną wyruszą z samego rana. Do Bełchatowa dotrą zaś w godzinach wieczornych w poniedziałek, 28 sierpnia.

 

Mieszkańcy mają jeszcze okazję, aby wziąć udział w pielgrzymce rowerowej. Po raz szesnasty organizuje ją Załoga Rowerowa Zgrzyt. Prezydent Bełchatowa objęła zaś honorowym. Rowerzyści wyruszą 24 sierpnia, a wrócą 28 sierpnia. Trasa, którą pokonają jest taka sama jak pielgrzymów pieszych. Rowerzyści pokonają ją jednak w kilka godzin. Wejście na Jasną Górę przewidziane jest bowiem 24 sierpnia, ok. godz. 14:00. Więcej szczegółów o pielgrzymce rowerowej można przeczytać TUTAJ

 

 

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018