joombig banner rotation images

Menu

Wolność i godność człowieka - między innymi o to walczyli ponad trzydzieści lat temu działacze Solidarności. W niedzielę w bełchatowie związkowcy z regionu piotrkowskiego świętowali kolejną rocznicę powstania NSZZ Solidarność i podpisania porozumień sierpniowych.

 

 

W 37. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność" i porozumień sierpniowych, prezydent Mariola Czechowska oraz przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, organizacji szkół i instytucji złożyli wczoraj kwiaty pod tablicą poświęconą związkowi. Rocznicę, swoją obecnością uświetniły także poczty sztandarowe.


Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Piotrkowie, Zbigniew Bogusławski, podczas bełchatowskich uroczystości podkreślał wagę 21 postulatów wywieszonych na bramie Stoczni Gdańskiej. - Wiele z nich jest wciąż aktualnych, jak chociażby ten o wolnych sobotach. Teraz dochodzą do tego wolne od handlu niedziele - dodał Bogusławski.


Przypomnijmy: 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który później przekształcił się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", przedstawiono 17 sierpnia 1980 r. Najważniejsze żądania strajkujących stoczniowców dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku. Wprowadzenie w życie postulatów było możliwe po podpisaniu w Gdańsku porozumień z rządem 31 sierpnia 1980.


NSZZ Solidarność czyli Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy „Solidarność” powstał 17 września 1980 r. na skutek zawarcia porozumień sierpniowych - Szczecin - Gdańsk - Jastrzębie Zdrój oraz Huta Katowice - 1980 r. Utworzenie „Solidarności” nastąpiło przez porozumienie wielu komitetów strajkowych połączonych w MKS - Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Komitety te z czasem przekształciły się w komisje założycielskie. Rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 198 0r. w Warszawie. Od 37 lat działalność związku odwołuje się do zasad solidarności pracowniczej, chrześcijańskich norm etycznych oraz polskich tradycji niepodległościowych.


Uroczystości rocznicowe w Bełchatowie zakończyła uroczysta msza święta w parafii Narodzenia N.M.P. przy ul. Kościuszki.

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018