joombig banner rotation images

Menu

Węgiel brunatny w polskiej energetyce od lat pełni rolę paliwa strategicznego. Elektrownie bazujące na tym surowcu produkują obecnie około 35 procent najtańszej energii elektrycznej w Polsce. Specjaliści prognozują, że większość obecnie eksploatowanych złóż będzie się wyczerpywać po 2020 roku.


O przyszłości górnictwa węgla brunatnego rozmawiali dziś uczestnicy konferencji "Przyszłość polskiej elektroenergetyki opartej na węglu brunatnym". Specjaliści zwracali uwagę, że  obecnie eksploatowane złoża tego surowca zapewniają stabilny poziom wydobycia na poziomie 60 mln ton rocznie tylko do 2020 roku. Ich zdaniem po tym czasie bez nowych inwestycji rozpocznie się zmniejszanie wydobycia, aż do jego całkowitego po około dwudziestu latach. Podkreślano wagę optymalnego wykorzystania złóż między innymi w okolicach Złoczewa.


Kopalnia w Złoczewie może być przyczynić się do szybszego rozwoju regionu i samego Bełchatowa. Jej uruchomienie, zdaniem prelegentów, pozwoli nie tylko na zachowanie etatów pracowników bełchatowskiej kopalni i elektrowni, ale także na stworzenie nowych - nie tylko w samej odkrywce, ale i firmach z nią współpracujących.

 

Zdaniem prezydent Bełchatowa, Marioli Czechowskiej, budowa odkrywki w Złoczewie zapewni poczucie bezpieczeństwa tysiącom bełchatowskich rodzin. - Funkcjonowanie KWB Bełchatów i Elektrowni Bełchatów na dotychczasowym poziomie zapewnić może powstanie odkrywki Złoczew. Dlatego tak ważne jest mówienie o przyszłości węgla brunatnego właśnie w Bełchatowie i wyrażanie poparcia dla strategicznej dla naszego regionu decyzji, jaką jest zagospodarowanie złoża w Złoczewie - czytamy w liście skierowanym do uczestników dzisiejszej konferencji.


Obecni na sympozjum specjaliści branży energetycznej wypracują stanowisko uzasadniającego powstanie odkrywki Złoczew, które zostanie przekazane polskim władzom (m.in. prezydentowi, premier, ministrom finansów, gospodarki, energetyki i środowiska oraz sejmowym komisjom) a także odpowiednim instytucjom Unii Europejskiej.  


Spotkanie naukowe zostało zorganizowane przez Polskie Lobby Przemysłowe i Międzyzakładową Komisję Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" przy bełchatowskiej kopalni.

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018