joombig banner rotation images

Menu

Blisko 4,5 mln zł trafi do Bełchatowa z unijnych środków. Za pozyskane pieniądze miasto zrewitalizuje śródmieście. Wkrótce magistrat ma podpisać umowę na dofinansowanie.

Wiadomo już, że Bełchatów, który aplikował o środki zewnętrzne na rewitalizację śródmieścia otrzyma je. Pieniądze będą jednak mniejsze niż te o jakie zabiegało miasto. Do miejskiego budżetu z Unii trafi blisko 4,5 mln zł, czyli dokładnie 41% kosztów kwalifikowanych. To połowa kwoty, o jaką starał się bełchatowski magistrat.

 

- Po ogłoszeniu listy projektów wybranych do dofinansowania okazało się, że zarówno nasze zadanie, jak i propozycja przygotowana przez miasto Wartę jest na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Przy ocenie otrzymaliśmy taką samą liczbę punktów. Marszałek zaproponował więc, aby pieniądze, które zostały w puli podzielić procentowo na obydwa przedsięwzięcia – mówi Jakub Berłowski, z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta w bełchatowskim magistracie.

 

Podczas sesji nadzwyczajnej, 7 września miejscy radni zdecydowali, że mimo pozyskania mniejszych środków projekt będzie realizowany. Tym samym miasto zdecydowało podpisać umowę na dofinansowanie. Jest bowiem szansa, że w przyszłości Bełchatów pozyska jednak większe pieniądze niż te, które przyznane są teraz. –  Z doświadczenia wiemy, że realizując projekty czasami udaje się wypracować oszczędności. Wówczas niewykorzystane środki wracają do województwa, które ponownie dzieli je na projekty, jakie nie uzyskały pełnego dofinansowania. Jest więc szansa, że po zakończeniu realizacji projektu pieniądze wrócą do Bełchatowa – dodaje Jakub Berłowski.

 

Rewitalizacja śródmieścia wyceniana jest na 14 mln 600 tys. zł. Projekt będzie realizowany przez kilka lat – jego zakończenie planowane jest na 2020 rok. Program obejmuje kilka działań. Jednym z największych jest przebudowa Placu Wolności. Magistrat przygotowuje się właśnie do ogłoszenia przetargu w tym zakresie. Do tego miasto wyremontuje dziesięć kamienic w najstarszej części Bełchatowa, w których obecnie mieszka około 200 osób. Przewidziana jest też przebudowa, nadbudowa i rozbudowa budynku przy Placu Wolności 10. Powstanie w nim m.in. sala warsztatów kulinarnych i miejsce pod gastronomię.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018