joombig banner rotation images

Menu

Czy wiesz, że korzystając z ciepła systemowego możesz ogrzewać swoje mieszkanie w chłodniejsze dni także wiosną, latem czy wczesną jesienią? Nie marznij bez potrzeby i pozwól PEC zadbać o swój komfort. Spraw, by w twoim domu było ciepłe i przytulnie bez względu na aurę panującą na zewnątrz.

 

W większości bełchatowskich bloków jest już ciepło. Jednak w budynkach, które korzystają z ciepła systemowego niemal w każdej chwili - w zależności od skoków lub wzrostu temperatury, ogrzewanie można wyłączać lub ponownie uruchomić.Możliwe jest to dzięki nowoczesnym urządzeniom, w które wyposażone są wszystkie węzły cieplne bełchatowskiego PEC. Mowa o automatyce pogodowej.

 

- Jeszcze kilka lat temu węzły ciepłownicze włączano jednocześnie w całym mieście w odgórnie ustalonym terminie. Obecnie termin rozpoczęcia ogrzewania mieszkań zależy od zarządców budynków. Gdy niska temperatura zewnętrzna utrzymuje się przez kilka dni lub lokatorzy zgłaszają potrzebę ogrzewania mieszkań, jest to sygnał dla zarządcy nieruchomości, że czas rozpocząć sezon grzewczy na osiedlach. Administratorzy przyjmują często umowne granice, co do wysokości spadku dziennej i nocnej temperatury na zewnątrz, wpływającej na włączenie ogrzewania w budynkach – mówi Grzegorz Zegarek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie.

 

Dziś, aby uruchomić ogrzewanie w blokach nie trzeba więc już czekać na niską temperaturę. Co więcej, dzięki automatyce pogodowej zamontowanej w węzłach, ciepło w zależności od temperatury można uruchomić lub wyłączyć w dowolnej chwili. Urządzenia te analizują bowiem potrzeby budynku w odniesieniu do warunków zewnętrznych. Automatyka jest szczególnie pomocna w okresach przejściowych. W przypadku nagłego ochłodzenia we wrześniu czy czerwcu, np. w nocy lub nad ranem system uruchamia ogrzewanie budynku, a w momencie wzrostu temperatury zewnętrznej, np. o godz. 10.00 rano zostanie ono wyłączone.

 

- Minimalizuje to koszty ogrzewania budynku oraz pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego przez cały rok. Znacząco wpływa też na stan techniczny budynku - utrzymanie odpowiedniej temperatury chroni przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynku grzybami na ścianach wewnętrznych oraz elewacjach. Dogrzane mieszkanie pozwala uniknąć przeziębień, na które jesteśmy szczególnie narażeni w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Całoroczne ogrzewanie to również większe bezpieczeństwo. Dzięki automatycznej dostawie ciepła, nie ma konieczności inwestowania w dodatkowe rozwiązania grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne – dodaje prezes Grzegorz Zegarek.

 

Zapomnij o sezonie grzewczym i korzystaj z ciepła wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Aby było to możliwe, porozmawiają z zarządcą lub administratorem swojego budynku o uruchomieniu usługi całorocznej dostawy ciepła.

 

 

Przy okazji warto przypomnieć kilka zasad, które nie tylko pomogą w racjonalny sposób korzystać z ciepła, ale także płacić mniejsze rachunki za ciepło.

 

- NIE ZASŁANIAJ KALORYFERA– kiedy jest on odsłonięty zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu, dlatego unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. 

 

- KONTROLUJ TEMPERATURĘ W POMIESZCZENIU - dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest  w tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C - większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa - 24°C. Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ  ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcaniu i odkręcaniu tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.

 

- WIETRZ INTENSYWNIE I KRÓTKO - wwietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10–15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.

 

- UNIKAJ SUSZENIA ODZIEŻY NA GRZEJNIKACH – jeśli ci się to zdarza zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki.

 

- ZATRZYMAJ CIEPŁO W POMIESZCZENIACH WSPÓLNYCH- oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy. Dlatego PEC radzi: zamykaj drzwi, zatrzymaj ciepło dla siebie.

  

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018