joombig banner rotation images

Menu

Kilkanaście uszkodzonych samochodów, powalone drzewa, zerwane gałęzie i konary, poprzewracane ławki i parasole, a do tego mnóstwo połamanych gałęzi i przerwy w dostawie prądu - tak wygląda Bełchatów po przejściu orkanu Xavery. Na szczęście w mieście nie było ofiar w ludziach.


Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek, 5 października, około godz. 20.00 orkan Xavery dotarł do Bełchatowa. Intensywność wiatru narastała z minuty na minutę, a w momencie kulminacyjnym osiągnął prędkość niemal 130 km/h. Jego siła zaczęła słabnąć dopiero w nocy, między godz. 1.00 a 2.00.

 

W wyniku silnych porywów wiatru uszkodzona została linia energetyczna, w efekcie czego mieszkańcy niemal wszystkich bełchatowskich osiedli przez kilkanaście minut pozbawieni byli prądu. Nie działało także oświetlenie uliczne na Wojska Polskiego, Wyszyńskiego, Czeplinieckiej, Pileckiego (dawna 9 Maja) i na 1 Maja. Straż Miejska, jednostki PSP i policja interweniowały kilkadziesiąt razy, cały czas trwa usuwanie skutków nawałnicy.


W całym mieście przez powalone drzewa lub zerwane gałęzie uszkodzonych zostało jedenaście samochodów. Najwięcej, dziewięć, w okolicach bloku nr 3 na os.Łąkowa. Poza tym silny wiatr powalił drzewa na placu Wolności, os. Dolnośląskim w okolicach bloku nr 219 i na ul. Wyszyńskiego przy samoobsługowej myjni samochodowej.
W wyniku silnego wiatru uszkodzonych zostało także kilka znaków drogowych, na rondzie Andersa (na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Czaplinieckiej) oraz w okolicach nowo budowanego ronda na skrzyżowaniu Staszica i 1 Maja. Xavery pozostawił po sobie kilka przewróconych parasoli ogródkowych, ławek, koszy na śmieci, a na Okrzei przy bloku nr 2 pojemnik na odpady typu PET.


Jak zachować się podczas gwałtownych zjawisk pogodowych? Pełniący obowiązki zastępcy komendanta bełchatowskiej Straży Miejskiej, Paweł Złotowski, przypomina o kilku prostych środkach ostrożności. - Na balkonach czy przed domami należy uprzątnąć luźne przedmioty, poszukać bezpiecznego miejsca na przeparkowanie samochodu, najlepiej z dala od drzew. Ważne, żeby podczas burz nie przebywać w pobliżu słupów i linii energetycznych. Przede wszystkim jednak, jeśli nie musimy, zwyczajnie pozostańmy w domu, bo wtedy istnieje duże ryzyko, że możemy zostać uderzeni przez luźny przedmiot, np. z budynków czy reklam - dodaje Paweł Złotowski. Warto także pamiętać, aby podczas podróży samochodem jechać ze zmniejszoną prędkością i uważnie obserwować sytuację na drodze. Podczas burz i nawałnic w każdej chwili na drogę mogą spaść konary, a nawet całe drzewa.


W ciągu najbliższych dni meteorolodzy przewidują ustabilizowanie pogody. Będą deszcze, ale bez silnych wiatrów.

 


Co to jest orkan?


Orkany to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze), dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym. Powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją. Orkan Ksawery to pierwszy orkan w Polsce w tym sezonie.

AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018