joombig banner rotation images

Menu

Na cmentarzu w Grocholicach stanął pomnik upamiętniający walczących w powstaniu z 1863 roku. 155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego będzie okazją do jego odsłonięcia. 

 

Bełchatowianie będą wspominać wydarzenia z 22 stycznia 1863 roku. Właśnie wtedy rozpoczęło się Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowo-wyzwoleńczy Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Miejskie uroczystości upamiętniające 155 rocznicę wybuchu powstania odbędą się 28 stycznia. Mieszkańcy spotkają się w Grocholicach, a dokładnie na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego, gdzie został wybudowany pomnik Powstańców Styczniowych. Umiejscowienie monumentu nie jest przypadkowe – od lat znajduje się tam tablica pamięci walczących w 1863, później postawiono również grób. W źródłach historycznych można przeczytać, że na nekropolii w Grocholicach pochowanych jest sześciu powstańców. Nigdzie nie ma jednak wzmianki, jak się nazywali. Prawdopodobnie walczyli w potyczkach, które rozegrały się w okolicach Wólki Łękawskiej lub Kaszewic.

 

O nowym pomniku mówiło się już od jakiegoś czasu. Zakończenie budowy, której organizacji podjął się specjalnie powołany komitet przy wsparciu m.in. prezydent Marioli Czechowskiej i parafii w Grocholicach, zbiegło się z okrągłą rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego i setnym jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 9:20 właśnie odsłonięciem monumentu. Później przewidziane są okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów. O godz. 10:00 w parafii pw. Wszystkich Świętych rozpocznie się msza św.   

 

Tego samego dnia, tj. 28 stycznia wyruszy też Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, który organizuje Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne "Erska", zaś prezydent Bełchatowa objęła honorowym patronatem. Tegoroczna – osiemnasta edycja będzie wyjątkowa. Oprócz tradycyjnej, czternastokilometrowej trasy Parzno-Grobla (Kluki) – Kaszewice – Borki – Kurnos Drugi będzie można przejść nieco krótszy dystans, bo dziesięciokilometrowy. Prowadzić on będzie przez Bełchatów (wymarsz spod magistratu przy ul. Mielczarskiego) w kierunku cmentarza w Grocholicach przez Oleśnik na Kurnos Drugi.

 

Uczestnicy obydwu tras wyruszą o godz. 8:30. Pierwsi autobusem pojadą do Parzna, gdzie o godz. 9:00 rozpocznie się nabożeństwo. Zaraz po nim planowany jest wymarsz. Zakończenie ok. godz. 14:30. Ci, którzy zdecydują się pójść przez Grocholice wezmą także udział w uroczystościach poświęconych rocznicy wybuchu powstania. Po mszy świętej i ciepłym posiłku, ok. godz. 11:30 wyruszą dalej. I oni na Kurnos dotrą ok. godz. 14:40.

 

Każdy kto go ukończy otrzyma potwierdzenie o zaliczeniu trasy. Po trzech i pięciu kolejno zaliczonych marszach każdemu uczestnikowi przysługuje brązowa i srebrna odznaka stylizowana na znakach powstańczych. Uczestniczy 10 pochodów otrzymują najwyższą – złotą odznakę. 

 

Załączniki:
Download this file (regulamin - marsz 2018.pdf)Marsz - regulamin, informacje[ ]120 kB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018