joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów przekazał gminie Gostycyn 10 tys. złotych pomocy finansowejBełchatów włączył się w pomoc gminie Gostycyn w powiece tucholskim. To jedna z gmin, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic. Zniszczeniom uległo wtedy kilkaset domów i budynków gospodarczych, zrujnowane były też budynki użyteczności publicznej. 10 tys. złotych, które gminie przekazały władze Bełchatowa, zostało przeznaczonych na zakup kontenera mieszkalnego.


Przypomnijmy, że w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017r. przez gminę Gostycyn przeszła nawałnica, porywy wiatru wynosiły ponad 100 km/h. W wyniku huraganu uszkodzonych zostało ponad 560 budynków gospodarczych, prawie 200 budynków mieszkalnych. Przez niemal dwa tygodnie po nawałnicy wiele gospodarstw było bez prądu.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił się z prośbą o udzielenie pomocy do Marioli Czechowskiej, prezydent Bełchatowa. Na wrześniowej sesji radni jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu wsparcia finansowego w wysokości 10 tys. złotych.

Koszt jednego kontenera to 24 tys. złotych


Dla poszkodowanych przez nawałnicę mieszkańców kupione zostały trzy całoroczne domki holenderskie oraz dwa kontenery (koszt jednego kontenera to 24 tys. złotych).


- Dzięki temu mogliśmy zapewnić zastępcze miejsca pobytu dla rodzin poszkodowanych przez sierpniową nawałnicę oraz mieszkańców, których sytuacja materialna nie pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie – podkreśla wójt gminy Gostycyn, Ireneusz Kucharski.

Domki i kontenery podłączono do sieci wodociągowej , kanalizacyjnej i elektrycznej, w każdym znajduje się prysznic i toaleta. Ponadto wyposażone zostały w meble, kanapy, szafy, stoliki oraz sprzęt agd – lodówka i pralka. Środki na zakup domków zostały pozyskanie na mocy umowy wójta gminy Gostycyn z wojewodą Kujawsko-Pomorskim o udzielenie dotacji w wysokości 80 tys. zł.  Ponadto gmina otrzymała wsparcie  od innych samorządów m.in. Gminy Bełchatów i Olecko po 10 000 zł. Jak informuje Ireneusz Kucharski, wójt gminy Gostycyn, pomoc dla poszkodowanych płynęła z całej Polski.


- Nawałnica, jaka miała miejsce w naszej gminie zapamiętana zostanie na długie lata. W tym okresie mogliśmy przekonać się o ludzkiej życzliwości. W imieniu mieszkańców dziękuję za wszelkie wsparcie materialne od fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Dziękuję, że byliście z nami – dodaje wójt Ireneusz Kucharski.

 

AP

 

W gminie Gostycyn kilkaset budynków zostało uszkodzonych w wyniku nawałnicy

 

fot./Gmina Gostycyn
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018