joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie uczczą 14. rocznicę śmierci gen. KuklińskiegoW niedzielę 11 lutego, bełchatowianie uczczą 14. rocznicę śmierci gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego. Tradycyjnie zostanie odprawiona msza święta, a przedstawiciele władz, organizacji społecznych oraz mieszkańcy złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą, która znajduje się na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.


Ryszard Kukliński był polskim pułkownikiem, który przekazał tajne dokumenty Układu Warszawskiego Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych w latach 1972-1981. Jako starszy oficer polskiego Sztabu Generalnego i doradca polskiego premiera i komunistycznego szefa partii (a później prezesa) Wojciecha Jaruzelskiego, w 1972 roku Ryszard Kukliński zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej Stanów Zjednoczonych. Przez ponad dziewięć lat dostarczył CIA ponad 40 000 stron dokumentów dotyczących planów wojennych Układu Warszawskiego. Miał to być efekt jego przemyśleń po udziale polskiego wojska w interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i strzelaniu przez wojsko do robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. Miał pseudonim Jack Strong. Za przekazywane informacje nie brał od Amerykanów wynagrodzenia.

11 lutego bełchatowianie złożą kwiaty pod tablicą gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego
W samym środku zimnej wojny, w 1981 r., Kuklińskiemu groziła dekonspiracja. Jak możemy przeczytać w jednym z ujawnionych przez CIA dokumentów,  "Kukliński został wezwany na spotkanie ze swoimi przełożonymi, którzy ujawnili, że był wśród nich kret, który przekazywał Amerykanom informacje, a Kukliński zachował spokój i przyłączył się do swoich kolegów potępiających zdradę. Niedługo potem Kukliński skontaktował się z CIA i poprosił o wyprowadzenie go i jego rodziny z Polski, którzy zostali bezpiecznie przeniesieni do Stanów Zjednoczonych w grudniu 1981 r., krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. " (źródło: www.wilsoncenter.org/blog-post/ryszard-kuklinski-cia-documents-available-happ-digital-archive)

 

Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych Kukliński mianowany został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu oraz otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej.


Po ucieczce sąd wojskowy w Warszawie skazał go na karę śmierci i zdegradował. Wyrok wydany na Kuklińskiego został uchylony dopiero w 1995 roku decyzją Izby Wojskowej Sądu Najwyższego. W tym samym roku wszczęto ponowne śledztwo w sprawie pułkownika, które zostało umorzone w 1997 roku przez Naczelną Prokuraturę Wojskową.


Kukliński przekazywał Amerykanom plany strategiczne Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego, w tym plany ataku na państwa NATO. William Casey, dyrektor CIA, powiedział natomiast po zakończeniu wywiadowczej misji Kuklińskiego, że w ciągu ostatnich 40 lat nikt tak nie zaszkodził komunizmowi jak on.
 
Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie, zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W październiku 2016 roku prezydent Andrzej Duda, za działania na rzecz niepodległości Polski, mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.
 
W 2006 roku Bełchatów uczcił postać  płk. Ryszarda Kulińskiego pamiątkową tablicą, pod którą co roku w rocznicę jego śmierci składane są kwiaty. Nie inaczej będzie także w tym roku.

 

W niedzielę, 11 lutego, dokładnie w 14. rocznicę śmierci gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i mieszkańcy Bełchatowa spotkają się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościuszki. O godzinie 13.00 odbędzie się uroczysta msza święta, po której zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohatera.

 

AP

 

11 lutego Bełchatowianie uczczą pamięć gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018