joombig banner rotation images

Menu

Miejska akcja antysmogowaBełchatów nie jest czerwoną kropką na smogowej mapie Polski, co nie znaczy, że sprawa czystego powietrza nie jest traktowana priorytetowo. O tym, jak można o nie zadbać, mowa będzie 17 lutego podczas miejskiej akcji antysmogowej Stop smog! Oddech dla Bełchatowa.

 

W sobotę, 17 lutego, w supermarkecie Leroy Merlin, który jest partnerem przedsięwzięcia, będzie można zdobyć informacje m.in. na temat dotacji na wymianę niskoemisyjnych źródeł ciepła, ale też po prostu się pobawić. Będą konkursy dla dzieci i możliwość zdobycia zielonej roślinki w zamian za wykręcenie dwóch kilometrów na stacjonarnym rowerze. Na scenie wystąpią przedszkolaki z trzech miejskich przedszkoli – ósemki, szóstki i piątki. Odczytana zostanie także bajka ,,Czerwony Kapturek w mieście. Misja czarny smog”. Będzie też tort z okazji urodzin sklepu. Będzie można go spróbować około 12.30. Wszystko zacznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 14.

 

- Mimo, że w Bełchatowie sytuacja nie jest najgorsza, cały czas prowadzimy gospodarkę sprzyjającą ochronie czystości powietrza – mówi prezydent Mariola Czechowska. – Ale smog to kwestia świadomości i wiedzy nas wszystkich. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na działania, które pomagają chronić powietrze, dlatego organizujemy miejską kampanię informacyjno-edukacyjną. Zapraszam do przyłączenia się.

 

Miasto wspólnie ze spółkami i MCS przygotowało Strefy Czystego Powietrza. W strefie PEC ,,Miasto bez smogu” na całe rodziny czekać będzie kreatywna kolorowanka, Eko-Region pod hasłem ,,Smog zabija. Nie pal śmieci” mówił będzie o właściwej segregacji odpadów. Na jakich zasadach uzyskać można dofinansowanie do wymiany starych pieców na nowej generacji czy też podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej podpowiedzą urzędnicy magistratu w ,,Ekomieście”.

 

drogi rowerowe w BełchatowiePod opieką Miejskiego Centrum Sportu będzie można pojeździć na stacjonarnym rowerze. Celem jest wirtualne objechanie Bełchatowa po ścieżkach rowerowych, których mamy w mieście 26 kilometrów. Za wykręcenie dwóch kilometrów będzie można dostać roślinkę w doniczce. Zabawa ma zachęcić do rezygnacji z samochodu na rzecz roweru.

 

A jeśli nie rower to może miejska emzetka. Pod hasłem ,,Zamień wóz na autobus” o swojej ofercie dla pasażerów opowie MZK. Bezpłatna miejska komunikacja to jeden ze sposobów, w jaki miasta rodzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza. W Bełchatowie działa od 2,5 roku, wprowadzona została, by ułatwić życie mieszkańcom, ale jej ekologiczny aspekt z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Tym bardziej, że Bełchatów jest miastem z jednym z najwyższych w kraju wskaźnikiem liczby aut przypadających na jednego mieszkańca (wynosi on 1,3).

 

Coraz więcej osób jeździ darmowymi emzetkami

 

Oprócz bezpłatnej komunikacji miejskie działania antysmogowe to wspomniane już wcześniej programy ograniczenia źródeł niskiej emisji. W ubiegłym roku miasto dostało 1,1 mln zł na ten cel z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Programem zainteresowanych jest już ponad 170 mieszkańców, ale wciąż są wolne miejsca. Uzupełnieniem tej oferty będzie miejski program ograniczania niskiej emisji, czyli wymiany starych pieców, przygotowywany przez magistrat.

 

Jeszcze w tym roku tabor MZK powiększy się o sześć niskoemisyjnych autobusów, w tym trzy elektryczne. 4,2 mln zł na ich zakup i przebudowę niezbędnej infrastruktury miasto dostało z Unii Europejskiej. Ekologiczne autobusy powinny pojawić się na ulicach na przełomie 2018 i 2019 roku.

 

Spaliny produkowane przez samochody to jedno, ale znacznie większy wpływ na czystość powietrza ma to, jak ogrzewamy domy i mieszkania. W Bełchatowie sytuacja jest niemal komfortowa, bo ponad 90 proc. gospodarstw domowych korzysta z sieci PEC. W Grocholicach, gdzie nie ma takich możliwości, powstanie sieć gazowa. W ubiegłym roku PEC pozyskał na inwestycje, m.in. rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej, 10 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

 

Plakat stop Smog. Oddech dla Bełchatowa

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019