joombig banner rotation images

Menu

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”, konkursem wiedzy o niezłomnych, akademią patriotyczną i mszą świętą zostanie uczczony w Bełchatowie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będą też wydarzenia sportowe – bieg i turniej piłkarski.  

 

Po raz trzeci uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą sprawdzać swoją wiedzę na temat Żołnierzy Niezłomnych. Konkurs, który i tym razem organizuje Centralne Archiwum Strzeleckie, odbędzie się 1 marca w Muzeum Regionalnym. Na młodzież będzie czekać test z kilkunastoma pytaniami. Wszystkie będą związane z podziemiem antykomunistycznym. Na najlepszych czekają nagrody. Początek konkursu o godz. 10:00.

 

O godz. 13:00 w Szkole Podstawowej nr 8 rozpocznie się uroczystość patriotyczna. Wezmą w niej udział nie tylko uczniowie „ósemki” oraz władze samorządowe. Nie zbraknie też pocztów sztandarowych z miejskich szkół.

 

Z kolei wieczorem bełchatowianie złożą kwiaty przed pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”. W pobliżu parafii farnej, gdzie znajduje się monument, spotkają się o godz. 18:45. O 19:00 właśnie w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki zostanie odprawione nabożeństwo.  

 

W programie miejskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie brakuje też akcentów sportowych. 4 marca po raz pierwszy w Bełchatowie odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”. Osoby, które zdecydują się w nim wystartować mogą wybrać jeden z dwóch przygotowanych dystansów. Jeden na 1963 metry, który symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Z kolei drugi – na 5 km wchodzi w skład „Triady Bełchatowskiej”. Trasa obydwóch będzie prowadziła parkiem w pobliżu Muzeum Regionalnego. Swoje zmagania sportowych rozpoczną punktualnie o godz. 12:00. Więcej o Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych można przeczytać TUTAJ

 

Na 7 marca zaplanowany jest natomiast turniej piłki nożnej „Ku chwale Żołnierzy Wyklętych”. Na boisku spotka się młodzież z roczników 2002-2004. Wszystkie rozgrywki odbędą się w Szkole Podstawowej nr 12. Oficjalne rozpoczęcie turnieju przewidziane jest na godz. 9:00.

 

Żołnierze Wyklęci nazywani są również żołnierzami niezłomnymi lub polskim powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament: „ w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". W uzasadnieniu do projektu ustawy nie ma wyjaśnienia, dlaczego obchodzony jest on właśnie 1 marca. Nawiązuje on prawdopodobnie to wydarzeń właśnie z 1 marca 1951 roku, kiedy to  w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

 

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019