joombig banner rotation images

Menu

Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać JPK_VATCoraz mniej czasu pozostało mikroprzedsiębiorcom na przesłanie pierwszego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). Termin rozliczenia upływa bowiem w poniedziałek, 26 lutego. Aby mieć pewność realizacji tego obowiązku, który ciąży na pracodawcach zatrudniających do 10 osób, warto jak najszybciej założyć Profil Zaufany.

 

Od 1 stycznia najmniejsi płatnicy VAT, czyli przedsiębiorcy zatrudniający do 10 osób, a których obroty nie przekraczają 2 mln euro rocznie (także ci, prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze), najpóźniej do 26 lutego mają obowiązek wysłania do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. Co ważne, JPK_VAT można przesłać wyłącznie drogą elektroniczną, zaś aby podpisać dokument potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany (eGO) lub certyfikat kwalifikowany, czyli płatny (komercyjny) sposób autoryzacji danych.


Do akcji informacyjnej Ministerstwa Cyfryzacji, która zachęca do założenia Profilu Zaufanego, przystąpił także bełchatowski magistrat. Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podkreśla, że Profil Zaufany to wygoda, oszczędność czasu i łatwiejszy dostęp do różnych placówek administracji publicznej. - Dzięki niemu każdy może załatwić dziesiątki różnych spraw przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu - mówi Mariola Czechowska. - Chodzi o urzędy działające w naszym mieście, ale i w całej Polsce. Zachęcam do zakładania Profilu Zaufanego wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców z terenu Bełchatowa - dodaje prezydent Czechowska.


Warto przypomnieć w tym miejscu, co to jest Profil Zaufany. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu na internetowych serwisach administracji publicznej – warto więc założyć go jak najszybciej. Jak założyć Profil Zaufany? Można to zrobić przez internet na dwa sposoby: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym (lista dostępna TUTAJ).


Ważne: udając się do Punktu Potwierdzającego należy pamiętać o zabraniu ważnego dowodu osobistego. 


Dodatkowo, aby zapewnić płynny proces przesyłania JPK_VAT, Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy podpisywaniu rocznego zeznania podatkowego.


Jak złożyć JPK_VAT?

 

Aby przesłać JKP_VAT konieczny jest Profil ZaufanyPlik JPK można wygenerować i wysłać:

- samodzielnie i bezpłatnie przy użyciu narzędzi Ministerstwa Finansów (np. aplikacji e-mikrofirma),
- samodzielnie przez swój program księgowy,

Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne i bezpieczne narzędzie do utworzenia i wysłania JPK_VAT –  wszystkie niezbędne informacje znajdują się na www.jpk.mf.gov.pl.


Jak przygotować plik JPK_VAT i jak go podpisać Profilem Zaufanym?


Aby ułatwić przesyłanie JPK_VAT wszystkim tym, którzy wykorzystują programy księgowe, a chcą wykorzystać Profil Zaufany, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dedykowaną im usługę do podpisu pliku metadanych JPK_VAT.
 

Infolinia KIS i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych


Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-18.00, zadzwonić pod numery 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Po wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 7 nastąpi przekierowanie do konsultantów w Ministerstwie Cyfryzacji, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zakładaniem i potwierdzaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO).  
Infolinia KIS czynna będzie także w sobotę 24 lutego (w godzinach od 9 do 13). Dodatkowo tego dnia w każdym urzędzie skarbowym w Polsce, także w Bełchatowie (ul. Piłsudskiego 18) będzie pełnił dyżur specjalnie do tego wyznaczony koordynator.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019