joombig banner rotation images

Menu


Miasto rozstawiło i rozpaliło koksowniki. Zmarznięci mieszkańcy mogą się ogrzać w kilkunastu miejscach, m.in. w okolicy szpitala, przy rondzie na ul. Wojska Polskiego i Rynku Grocholskim. Kosze z węglem i koksem są cały czas monitorowane, tak by żar utrzymywał się w nich jak najdłużej.  

 

Termometry w Bełchatowie pokazują bowiem nawet do kilkunastu kresek poniżej zera. I jak zapowiadają synoptycy taka aura może się utrzymywać przez kilka najbliższych dni. W związku z prognozami w okolicy przystanków autobusowych pojawiły się gorące koksowniki. W sumie miasto rozstawiło ich jedenaście, ale jeśli będzie taka potrzeba pojawią się kolejne.

 

– Koksowniki rozpaliliśmy w niedzielę wieczorem. Wszystkie ustawione są w sąsiedztwie przystanków autobusowych. Można się ogrzać w okolicy Rynku Grocholskiego, szpitala, noclegowni przy ul. Czaplinieckiej oraz na Wojska Polskiego – przy rondzie, wiadukcie i bloku 201. Żarzące kosze pojawiły się też na os. Przytorze – m.in. w pobliżu kościoła i supermarketu przy bloku 341, a także na ul. Staszica niedaleko supermarketu i na krańcówce przy ul. Budryka – mówi Jarosław Papuga z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, które odpowiedzialne jest za zimowe utrzymanie dróg i obsługę koksowników.

 

Miejsca ustawienia gorących koszy nie są przypadkowe. Pojawiły się w pobliżu tych przystanków, z których korzysta najwięcej osób. Brano też pod uwagę doświadczenie z poprzednich lat. Niewykluczone jednak, że niektóre z nich zostaną przestawione. – Sytuację monitorujemy na bieżąco. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba przestawimy koksownik albo dostawimy nowe na kolejne ulice – dodaje Jarosław Papuga.

 

Każdy kosz pomieści kilka kilogramów koksu wraz z węglem. W zależności od pogody, m.in., siły wiatru, temperatury i intensywności opadów może się palić około trzech godzin. Pracownicy miejskiej spółki systematycznie je sprawdzają i w miarę potrzeby uzupełniają tak, aby żar utrzymywał się jak najdłużej.

 

Do kiedy mieszkańcy będą się mogli ogrzewać przy koksownikach, dokładnie nie wiadomo – wszystko uzależnione jest temperatur.

 

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019