joombig banner rotation images

Menu

Skąd pozyskać pieniądze na rozwój firmy, udział w targach i szkoleniach? Jakie środki można zdobyć na promowanie swojego biznesu czy podnoszenie kwalifikacji pracowników. Jak działa i w czym pomaga miejski program praktyk oraz staży – to tylko część tematów, na jakie rozmawiali lokalni przedsiębiorcy podczas spotkania informacyjnego. To kolejne miejskie działania, które wspierają gospodarkę, a przede wszystkim inwestorów z Bełchatowa i okolic.

 

Przedstawiciele lokalnego biznesu spotkali się z pracownikami bełchatowskiego magistratu, urzędu marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie 27 lutego, które odbyło się w magistracie zgromadziło ponad dwudziestu biznesmenów, a także przedstawicieli miejskich spółek.

 

- Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami jest dla nas niezwykle ważna. Dlatego systematycznie ich wspieramy i dzielimy się cała wiedzą, jaką dysponujemy w tym temacie. Dobrym przykładem takich praktyk są spotkania informacyjne. To dzisiejsze jest już kolejnym z cyklu. Ostatnio mówiliśmy o stażach i praktykach, które pomogą młodym ludziom wejść na rynek pracy. Teraz zależało nam, aby przedstawić możliwości pozyskania dotacji z Unii Europejskiej, a także innych źródeł – powiedziała podczas spotkania Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

A form pomocy dla przedsiębiorców jest sporo. Urząd Marszałkowski proponuje na przykład programy, dzięki którym można zdobyć pieniądze na promowanie swojej działalności i produktów na różnorodnych targach także zagranicznych. Oferują też wsparcie w nawiązywaniu nowych kontaktów handlowych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na www.cop.lodzkie.pl.

 

O pozyskaniu dofinansowań na odnawialne źródła energii mówił przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Była mowa m.in. o montażu paneli fotowoltaicznych, wymianie pomp ciepła i tzw. premii termomodernizacyjnej. Zastosowanie wspomnianych proekologicznych rozwiązań wpłynie korzystnie nie tylko na nasze środowisko, ale także przełożą się na niższe rachunki chociażby za prąd czy ogrzewanie.

 

Z kolei dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zdobyć zewnętrzne pieniądze na rozwój, promocję czy 

badania laboratoryjne pomocne było wystąpienie pracowników Lokalnego Punktu Informacyjnego. W swojej prelekcji przedstawili konkretne informacje, to znaczy: na co, kiedy i w jakiej jednostce będzie możliwe składanie wniosków.

 

O wsparciu, jakie proponują właścicielom firm, mówili też przedstawiciele naszych bełchatowskich instytucji. Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny zachęcał między innymi do skorzystania z tzw. bonów szkoleniowych. Mowa o bezzwrotnym wsparciu, które można wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji pracowników, a nawet kandydatów do pracy.

 

Do tego program praktyk i staży prowadzony przez miejski urząd. To nowa inicjatywa, ale pierwsze oferty dla młodych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę już są. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy zgłaszali się do miasta z konkretnymi ofertami staży czy praktyk. Magistrat chce z kolei, na swojej stronie inwestycyjnej, pokazywać na czym konkretna praca będzie polegać, tak by młody człowiek wiedział, jaki kierunek kształcenia obrać

 

- Wszystkim nam chodzi o to samo, czyli o odpowiedzialne budowanie gospodarki w mieście, o pobudzenie chęci wspierania lokalnych inicjatyw i ciekawych pomysłów mieszkańców – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu, który zaznacza także, że przedsiębiorcy są motorem rozwoju każdego lokalnego środowiska dlatego trzeba ich wpierać i pomagać. Stąd właśnie chociażby cykl spotkań, które proponuje miasto.

 

AD-A

  

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019