joombig banner rotation images

Menu


Burmistrz Považskej Bystrice wraz z grupą młodzieży odwiedzą Bełchatów. Młodzi Słowacy będą zwiedzać miasto i poznawać naszą kulturę. Primator, czyli włodarz partnerskiego miasta spotka się zaś z władzami miasta, aby rozmawiać o współpracy i wspólnych projektach. Goście wezmą też udział w wernisażu wystawy. Jej autorami są bełchatowianie - uczestnicy międzynarodowego projektu „Inwazja Talentów”.

 

Delegacja z miasta partnerskiego ma liczyć szesnaście osób. Wśród nich młodzież, jej opiekunowie oraz burmistrz i dwóch przedstawicieli tamtejszego urzędu miasta. Słowacy po raz pierwszy odwiedzą Bełchatów w ramach projektu wymiany mieszkańców. Przyjadą 2 marca i spędzą w naszym mieście trzy dni.

 

Miasto przygotowało dla nich wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Muzeum Regionalnego i PGE Gigantów Mocy, wyjście na miejską ślizgawkę oraz kręgle. Planowany jest spacer po Bełchatowie oraz wyjazd na punkt widokowy bełchatowskiej kopalni.

 

Goście zobaczą też wystawę „Inwazja Talentów”. Na wernisaż, który zaplanowany jest na 2 marca o godz. 18:00 w dolnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy, może przyjść każdy zainteresowany. Będzie to doskonała okazja, aby poznać mieszkańców miasta partnerskiego oraz zobaczyć twórczość młodych, uzdolnionych artystycznie bełchatowian – uczestników międzynarodowych warsztatów „Inwazja Talentów”. Obok Polaków w projekcie uczestniczyli także młodzi artyści z miast partnerskich Bełchatowa – Pardubic (Czechy) , Csongrad (Węgry) i właśnie Považskej Bystrice (Słowacja). Zwiedzanie wystawy nie jest więc przypadkowe. Część dzieci, które brało udział w tym międzynarodowym projekcie postanowiło także ugościć swoich słowackich kolegów. Sześcioro z nich będzie nocować właśnie u bełchatowskich rodzin.

 

 

 

Karol Janas, burmistrz Považskej Bystrice ma się też spotkać z prezydentami Bełchatowa. Włodarze obu miast mają rozmawiać o przyszłej współpracy, a przede wszystkim o projekcie wymiany mieszkańców, który właśnie został zapoczątkowany. Wspomniany program od lat świetnie sprawdza się przy współpracy z węgierskim Csongradem. Delegację miasto gościło zaledwie kilka tygodni temu - na przełomie stycznia i lutego. Jedno ze zdjęć zamieszczone jest powyżej. 

 

Umowę o współpracy zagranicznej ze słowackim miastem Bełchatów podpisał w 2014 roku. 

 

 

AD-A

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019