joombig banner rotation images

Menu


Straż Miejska prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieżyJak bezpiecznie przejść przez jezdnię, jak zachować się w kontakcie z obcą osobą i jak widzi świat osoba pod wpływem alkoholu czy narkotyków – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas zajęć profilaktycznych prowadzonych przez Straż Miejską. Rokrocznie w spotkaniach ze strażnikami bierze udział ponad 11 tys. przedszkolaków i uczniów bełchatowskich placówek edukacyjnych.

 

Podczas zajęć strażnicy miejscy posiłkują się różnymi pomocami, prezentacjami multimedialnymi oraz filmami edukacyjnymi. Ponadto uczestniczący w nich uczniowie mają możliwość korzystania z rekwizytów, jak chociażby alko- czy narkogoglli. Jak mówi Piotr Barasiński, komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, dzięki takiemu urozmaiceniu, zajęcia za każdym razem budzą duże zainteresowanie i na długo pozostają w pamięci dzieci i młodzieży. - Docierają do nas sygnały od nauczycieli i rodziców, którzy  często są pouczani przez swoich podopiecznych chociażby podczas przechodzenia przez jezdnię. Widać, że nasza praca jest potrzebna, co tylko motywuje nas do jeszcze większego wysiłku wynikającego przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – wyjaśnia komendant Barasiński.

Dzieci ze szkół i przedszkoli uczą się zasad ruchu drogowego
W trakcie różnorodnych tematycznie spotkań, najmłodsi uczą się przede wszystkim bezpiecznych zachowań, jak chociażby w kontakcie z osobami obcymi i zwierzętami. Jednym z tematów poruszanych przez strażników jest wychowanie komunikacyjne najmłodszych. Autochodzik to program dedykowany najmłodszym, czyli dzieciom w wieku 5 – 8 lat, w ramach którego dzieci przygotowywane są do samodzielnego i bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Uczestnicy poznają m.in. podstawowe znaki i sygnały drogowe, środki komunikacji i transportu, a także zasady zachowania się na chodniku czy jezdni. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie możliwość przebrania się za samochód, co pozwala dzieciom przyswoić sporą dawkę wiedzy w myśl zasady – do nauki przez zabawę.


Kolejnym niezwykle popularnym wśród najmłodszych tematem jest niewątpliwie kontakt ze zwierzętami. Program przeznaczony dla uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Podczas lekcji w formie multimedialnej przekazywane są informacje o obowiązkach właścicieli wobec zwierząt między innymi: konieczności używania smyczy i kagańca podczas spacerów, sprzątania po swoim czworonogu, karmienia i dbania o czworonoga w domu oraz wykonywania obowiązkowych szczepień. Uczniowie pod okiem funkcjonariuszy ćwiczą bezpieczną pozycję „żółwia”.Młodzież poznaje zgubny wpływ alkoholu i narkotyków


Oferta dla nieco starszych uczniów dotyczy głównie profilaktyki i walki z alkoholizmem i narkomanią wśród młodzieży. W trakcie zajęć młodzież przy użyciu alko- i narkogogli może przekonać się, jak widzi świat osoba nietrzeźwa. Uczestnicy zakładając te specjalne „okulary” doświadczają m.in.: zniekształcenia obrazu, spowolnienia czasu reakcji czy problemów z oceną odległości, a to tylko niektóre z efektów obecności i narkotyków we krwi.


Wszystkie pomoce, narko- i alkogogle, a także zestaw autochodzik zostały zakupione ze środków UM Bełchatowa. W najbliższym czasie strażnicy wzbogacą się także o dodatkowy komputer, dzięki czemu oferta edukacyjna będzie jeszcze bogatsza.


Spotkania odbywają się praktycznie codziennie. W poprzednim roku szkolnym w zajęciach z 24 różnych tematów wzięło udział 11 tys. 780 uczniów z 588 oddziałów szkolnych i przedszkolnych. Dodatkowo w czasie ferii i wakacji strażnicy miejscy edukują najmłodszych w kwestii bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Najbliższe tego typu spotkania planowane są między 11 a 13 czerwca, weźmie w nich udział około 4,5 tysiące bełchatowskich uczniów i przedszkolaków.

 

AP
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019