joombig banner rotation images

Menu

Białe i czerwone róże otrzymało stu mieszkańców, którzy spacerowali w centrum miasta. Kwiaty przypominały o Żołnierzach Niezłomnych. 1 marca po raz ósmy obchodzony był bowiem Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające Niezłomnych odbyły się również w Bełchatowie. Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”, msza święta, akademia patriotyczna i międzyszkolny konkurs – to miejskie wydarzenia, które odbyły się 1 marca. Przed nami jeszcze bieg Wilczym Tropem i turniej piłkarski.

 

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali swoją wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych. Konkurs, który już po raz trzeci zorganizowało Centralne Archiwum Strzeleckie, rozpoczął miejskie obchody 1 marca. Młodzież zmierzyła się z trzydziestoma pytaniami. Trzeba też było rozwinąć kilkanaście powszechnie skrótów, np. PRL, KPP czy wytłumaczyć, kto używał wskazanego pseudonimu. Spośród dwudziestu czterech uczestników najlepszy okazał się Marcin Kula. Drugie miejsce zajął Bartosz Walczak, zaś trzecie Jakub Wata.

 

Zobacz fotogalerię: Konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

 

W Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się akademia patriotyczna. Walczących o wolność młodzi bełchatowianie wspominali w piosenkach i wierszach. Prezydent Mariola Czechowska, która wraz z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim wzięła udział w spotkaniu, mówiła, że młodzi ludzie powinni barć przykład z tych, którzy zabiegali o niepodległość naszej Ojczyny. Oprócz uczniów „ósemki” byli też dyrektorzy pozostałych szkół i przedszkoli. Nie zabrakło pocztów sztandarowych.   

 

Fotogaleria: akademia PS nr 8

 

Białe i czerwone różne otrzymało stu mieszkańców, którzy 1 marca spacerowali w centrum miasta. Każda miała przyczepioną karteczkę, a na niej jedna z myśli marszałka Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”,  „Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych”, „Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych”. Kwiaty przypominały o Dniu Żołnierzy Wyklętych oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne różne miasto będzie rozdawać przy okazji Święta Konstytucji 3 Maja. I wtedy do bełchatowian trafi sto białych i czerwonych kwiatów.

 

Fotogaleria: Róże dla bełchatowian

 

Wiązanki kwiatów mieszkańcy wspólnie z władzami miasta oraz przedstawicielami parlamentu, 

stowarzyszeń, szkół i instytucji złożyli przed pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”. Monument znajduje się w pobliżu parafii farnej. Później właśnie w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zostało odprawione nabożeństwo. Ulicami miasta przeszedł też „Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pochód wyruszył z parkingu przy rondzie gen. Andersa, zakończył się zaś na ul. Kościuszki przy kościele.

 

Fotogaleria: Złożenie kwiatów przed pomnikiem "Pamięci Bełchatowian"

 

W programie miejskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są jeszcze wydarzenia sportowe. 4 marca po raz pierwszy w Bełchatowie wystartuje bieg „Tropem Wilczym”. Biegacze mają do wyboru dwa dystanse. Jeden na 1963 metry, który symbolizuje datę śmierci ostatniego z 

Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Z kolei drugi – na 5 km wchodzi w skład „Triady 

Bełchatowskiej”. Trasa obydwóch będzie prowadziła parkiem w pobliżu Muzeum Regionalnego. Swoje zmagania sportowych rozpoczną punktualnie o godz. 12:00. Więcej o Biegu Pamięci Żołnierzy

 Wyklętych można przeczytać TUTAJ

 

Na 7 marca zaplanowany jest natomiast turniej piłki nożnej „Ku chwale Żołnierzy Wyklętych”. Na boisku spotka się młodzież z roczników 2002-2004. Wszystkie rozgrywki odbędą się w Szkole Podstawowej nr 12. Oficjalne rozpoczęcie turnieju przewidziane jest na godz. 9:00.

 

 

Żołnierze Wyklęci nazywani są również żołnierzami niezłomnymi lub polskim powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament: „ w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". W uzasadnieniu do projektu ustawy nie ma wyjaśnienia, dlaczego obchodzony jest on właśnie 1 marca. Nawiązuje on prawdopodobnie to wydarzeń właśnie z 1 marca 1951 roku, kiedy to  w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

 

 

 

AD-A

 

 
 
 
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019