joombig banner rotation images

Menu

Ruszyły wiosenne porządki w mieścieW Bełchatowie rozpoczęło się wiosenne sprzątanie miasta. Czyszczone są nie tylko ulice i chodniki, ale także okolice przystanków autobusowych, gdzie zazwyczaj gromadzi się najwięcej śmieci. Ruszyły też pielęgnacyjne cięcia drzew. Ponadto porządkowane są ścieżki rowerowe. Do akcji porządkowej włącza się także Straż Miejska, która sprawdza nie tylko czystość, ale także stan techniczny np. ławek czy urządzeń na placach zabaw.


Wiosenne sprzątanie Bełchatowa prowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Z głównych ulic, ciągów pieszo-rowerowych oraz zatok autobusowych usuwany jest piasek oraz inne pozimowe nieczystości, same wiaty są natomiast myte i gruntownie czyszczone. Na drogi, które są w zarządzie miasta wyjechała zamiatarka typu Broddway Wasa. Maszyna wyposażona jest w duże i szerokie szczotki obrotowe, co zapewnia wysoką wydajność zamiatania nawet przy samych krawężnikach. Aby nie utrudniać ruchu drogowego, sprzęt głównie pracuje na ulicach wieczorami - mówi Sławomir Grabski, koordynator Zespołu ds. Infrastruktury Technicznej Miasta w bełchatowskim magistracie. Z kolei na chodnikach i zatokach autobusowych działa mały traktor. W tych miejscach nieczystości usuwane są również dmuchawą i ręcznie, pracownicy PGM zajmują się także usuwaniem śmieci, czyli foli, papieru, tektur itp., które zalegają na poboczach, trawnikach czy terenach zielonych. Jednocześnie odnawiane jest oznakowanie poziome, pomalowana została już m.in. al. kard. Wyszyńskiego i ulice między Staszica a Czyżewskiego. Prace porządkowe prowadzone są na terenie całego miasta, roczne utrzymanie czystości kosztuje magistrat ok. 1 mln złotych.
Odświeżane jest poziome oznakowanie bełchatowskich ulic
W wiosenne porządki zaangażowana jest także bełchatowska Straż Miejska, która na kwiecień i maj zaplanowała kilka akcji skierowanych do mieszkańców. Patrole kontrolują stan czystości na ulicach, chodnikach oraz w parkach i na placach zabaw. 17 kwietnia przeprowadzona zostanie akcja informacyjna „Posprzątaj po swoim psie”. Podobnie jak w latach ubiegłych, chodzi o uświadamianie właścicielom czworonogów, jak ważne jest usuwanie pozostawianych przez zwierzęta nieczystości. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości na terenie gminy, każdy właściciel zobowiązany jest do sprzątania po swoim psie. - Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o estetykę naszego miasta, ale należy także pamiętać o aspekcie zdrowotnym. Zadbamy o to, aby nasze dzieci podczas zabawy na trawniku czy w piaskownicy nie były narażone na chociażby choroby odzwierzęce – apeluje Paweł Złotowski, p.o. zastępcy Komendanta Straży Miejskiej w Bełchatowie. Dodajmy, że za nieposprzątanie po swoim zwierzaku może grozić mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

Strażnicy miejscy patrolują miastoPrzez cały kwiecień strażnicy patrolować będą także miejskie ulice, parki i skwery, skontrolowane zostaną także place zabaw i boiska. Szczególną uwagę mundurowi zwracać będą nie tylko na czystość w tych miejscach, ale przede wszystkim na stan techniczny urządzeń i małej architektury. Wszelkie uchybienia lub uszkodzenia, które mogą zagrażać mieszkańcom, będą zgłaszane do właścicieli i administratorów danego terenu, tak aby jak najszybciej zostały usunięte a bełchatowianie mogli bezpiecznie w mieście wypoczywać. Jednym z ważniejszych punktów na liście strażników, jest także stan miejskich ulic i chodników. Wszelkie pozimowe ubytki w nawierzchni, czy uszkodzenia ciągów pieszych i rowerowych, natychmiast zgłaszane są do urzędu miasta, dzięki czemu w ramach bieżącego utrzymania dróg będą one usuwane lub naprawiane.

Przez całą dobę bełchatowianie mogą zgłaszać, w których rejonach miasta powinni pojawić się strażnicy. - Liczymy na pomoc naszych mieszkańców. Każdy sygnał zostanie przez nas sprawdzony, po to, aby jak najszybciej móc zareagować. Nie jesteśmy w stanie być w każdym miejscu, patrolujemy miasto systematycznie, ale zdajemy sobie sprawę, że to mieszkańcy tak naprawdę wiedzą, gdzie jest najpilniej potrzebna pomoc – dodaje Paweł Złotowski z bełchatowskiej Straży Miejskiej.

 

Przypomnijmy, że przez całą dobę, 7 dni w tygodniu czynny jest bezpłatny numer  986. Dodatkowo w godzinach pracy bełchatowskiego magistratu, wszelkie uszkodzenia nawierzchni ulic, chodników czy ścieżek rowerowych można także zgłaszać do Zespołu ds. Infrastruktury Technicznej UM pod nr tel.  44 733 51 93.


AP

 

W ramach porządków sprzątany jest cały Bełchatów

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018