joombig banner rotation images

Menu

Elektryczny autobus na testach w BełchatowieWygodne, ciche i przyjazne środowisku emzetki pojawią się na bełchatowskich ulicach. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na sześć niskoemisyjnych autobusów. Na zakup taboru wraz z przebudową infrastruktury do obsługi pasażerów miasto dostało z Unii Europejskiej 7 mln 496 tys. zł.

 

Trzy autobusy elektryczne i trzy, spełniające unijną normę emisji spalin Euro 6, będą obsługiwać miejskie linie. W ubiegłym tygodniu został ogłoszony przetarg. Miasto na oferty czekać będzie do 22 maja. Nowoczesne emzetki mogą pojawić się w Bełchatowie na początku przyszłego roku.

 

Jak jeździ się ekologiczną komunikacją, wielu bełchatowian już wie. W ostatnich miesiącach Miejski Zakład Komunikacji testował trzy autobusy. W marcu pasażerów woził elektryczny ursus, wcześniej na testach był hybrydowy solaris i niskoemisyjny autosan. Jak mówi Renata Rutkowska, prezes MZK Bełchatów, na sprawdzian do Bełchatowa przyjedzie kolejny, elektryczny autobus. MZK czeka w kolejce, bo zainteresowanych miast w całej Polsce nie brakuje. Być może testowany będzie jeszcze przed wakacjami.

 

Nowoczesne wozy wzbogacą tabor MZK, który liczy w tej chwili 19 autobusów, a docelowo będzie ich 23. Będą obsługiwać najbardziej popularną linię nr 2, ale pojawią się także na innych trasach. Trzy autobusy elektryczne ładowane będą w siedzibie MZK przy ul. Przemysłowej (przetarg obejmuje także dostarczenie trzech stacji ładowania).

 

Elektryczny autobus na testach w Bełchatowie

Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podkreśla, że ze względu na ochronę środowiska i coraz większe zagrożenie smogiem miasto wybiera ekologiczne rozwiązania. - Cieszę się, że mamy 7,5 mln zł z Unii Europejskiej na tę inwestycję, jest to maksymalne dofinansowanie – mówi Mariola Czechowska. – Będziemy mogli kupić nowoczesne i ekologiczne autobusy. Bardzo nam też zależy na komforcie pasażerów. Bełchatów ma od ponad 2,5 roku bezpłatną komunikację. To rozwiązanie się sprawdziło, chciałabym, aby miejskimi autobusami jeździło jak najwięcej osób.

 

Unijne 7,5 mln zł to blisko 70 proc. kosztów inwestycji, całość opiewa na 10,8 mln zł. Zakup autobusów to jeden z dziesięciu projektów, na jakie od 2016 roku miasto pozyskało pieniądze. W sumie do miejskiej kasy z różnych źródeł wpłynie 28 mln 518 tys. zł.  W 2017 roku zakończone zostały trzy z dotowanych projektów – termomodernizacja Felka, przebudowa budynku przy ul. Sienkiewicza, gdzie powstały mieszkania socjalne oraz projekt Inwazja Talentów.

 

Jednak większość inwestycji, na jakie Bełchatów zdobył fundusze zewnętrzne, będzie realizowanych w tym roku. Największa dotacja to 9 mln 91 tys. mln zł na rewitalizację śródmieścia Bełchatowa, m.in. na plac Wolności. Roboty w tej części miasta rozpoczęły się w marcu.

 

 

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018