joombig banner rotation images

Menu

Cafe Senior Raj przy u. Energetyków już niemal gotowe, to oznacza że na przełomie kwietnia i maja starsi mieszkańcy Bełchatowa będą mieć miejsce do wspólnych spotkań i rozwijania swoich zainteresowań. Centrum Aktywności to wspólny projekt piętnastu klubów seniora, a jego integralną częścią będzie Punkt Informacji Prozdrowotnej.

  
Pomysłów na centrum było wiele, niektóre wiązałyby się jednak z ograniczeniem jego dostępności. - Zależało nam, aby z tego miejsca mógł skorzystać każdy senior, który tego będzie chciał. Obserwowałam postęp prac i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z ich efektu. Myślę, że jest to miejsce niezwykle przyjazne – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Na wyposażenie centrum miasto przeznaczyło 80 tys. złotych. Za te środki kupione zostały m.in. krzesła, stoły oraz sprzęt RTV i AGD. Oprócz sali relaksu, w której starsi mieszkańcy będą mogli nawiązywać kontakty towarzyskie przy słodkim poczęstunku i kawie, wyposażone zostaną także pokój pomocy przedmedycznej i sala do ćwiczeń usprawniających  z bieżnią, rowerem stacjonarnym i leżanką do masażu. To jedne z ważniejszych pomieszczeń w Cafe Senior, bowiem duży nacisk w placówce będzie kładziony właśnie na profilaktykę prozdrowotną. Osoby po 60. roku życia będą mogły na miejscu uzyskać porady dotyczące chociażby prawidłowego odżywiania czy dbania o zdrowe serce, dodatkowo działać będą grupy wsparcia dla osób niewidomych, po mastektomii czy dla opiekunów chorych na Alzheimera.

Integralną częścią Cafe Senior Raj jest Punkt Informacji Prozdrowotnej, w którym bełchatowianie, nie tylko ci po sześćdziesiątce, uzyskają wyczerpującą informację i wiedzę w zakresie ochrony zdrowia, jak chociażby porady dotyczące prawidłowego odżywiania czy dbania o zdrowe serce.

Cafe Senior Raj poprowadzi Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Erska”, które w ramach 50 tys. dotacji od miasta będzie organizowało różne warsztaty i kursy. Jak mówi Łukasz Kwiecień, prezes towarzystwa, oferta będzie bardzo zróżnicowana, więc każdy senior z pewnością znajdzie coś dla siebie. - Mamy propozycję zajęć teatralno-literackich, rękodzielniczo-rzeźbiarskich, plastycznych czy muzycznych i florystycznych. Naszym seniorkom bardzo zależało na spotkaniach z kosmetyczką i fryzjerką, więc takie kursy również będą organizowane. Ale to nie wszystko. Zależy nam na rozwoju i edukacji najstarszych mieszkańców, stąd propozycja zaprzyjaźnienia się z komputerem podczas zajęć informatycznych – dodaje prezes Kwiecień. Oprócz tego wszyscy chętni będą mogli brać udział w spotkaniach z wyjątkowymi seniorami, którzy realizują swoje pasje. Oferta centrum będzie z każdym miesiącem dostosowywana do potrzeb wszystkich odwiedzających je mieszkańców.


Przypomnijmy, że Cafe Senior Raj to zwycięski projekt twardy budżetu obywatelskiego. W kwietniu ruszyły badania przesiewowe w ramach programu „Nasze dzieci badamy – wadom się nie damy”. Do końca roku ok. 2 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) zostanie przebadanych przez specjalistów pod kątem wczesnego wykrycia wad postawy. Ponadto rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 mogą już korzystać z kolejnej w mieście zatoczki tyku K+R „Pocałuj i jedź”. To tylko niektóre z obywatelskich projektów. W sumie w 2018 roku miasto zrealizuje 7 projektów - 5 twardych i 2 miękkie. Łączny koszt zwycięskich propozycji to 1 mln 280 tys. złotych.

 

AP

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018