joombig banner rotation images

Menu

Miasto przekaże BTBS-owi 1,6 mln złotychBTBS chce wybudować trzeci blok przy ul. Chmielowskiego. Aby inwestycja mogła ruszyć jeszcze w tym roku, niezbędny był wkład miasta. W 2018 i 2019 roku do spółki z miejskiej kasy przekazane zostanie 1 mln 600 tys. zł w dwóch, równych transzach. Radni zajęli się także podziałem miasta na stałe obwody do głosowania, nazwami nowych ulic oraz porozumiem z województwem łódzkim w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego.


Bełchatowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wystąpiło o dofinansowanie przez miasto  budowy kolejnego bloku przy ul. Chmielowskiego. Już w 2012 roku rozpoczęła się inwestycja mająca obejmować budowę trzech budynków mieszkalnych. Dwa z nich zostały oddane do użytku dwa lata później, w 2014 roku. Do końca czerwca tego roku ogłoszony ma zostać przetarg na budowę kolejnego. Aby jednak inwestycja mogła ruszyć, niezbędne było podwyższenie kapitału zakładowego i dofinansowanie spółki, o czym zdecydowali miejscy radni podczas kwietniowej sesji. W sumie na konto spółki przekazane zostanie 1 mln 600 tys. zł – 800 tys. zł w 2018 roku, kolejne 800 tys. zł w roku 2019.

 

BTBS chce wybudować nowy blok - są już chętni


Bełchatów zostanie podzielony na 26 obwodów głosowaniaSzacowany koszt inwestycji to 6 mln 824 tys. złote. Na jej realizację przeznaczone będą środki z kredytu, który BTBS chce pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego (2 mln 300 tys. zł.), partycypacja najemców (1 mln 900 tys. zł.) oraz środki własne. Roboty powinny ruszyć jeszcze latem, tak, aby nowi lokatorzy mogli odebrać klucze pod koniec 2019 roku. Spółka zapowiada, że w planowanym bloku będzie 39 mieszkań, w tej chwili zainteresowanie zamieszkaniem na Chmielowskiego zgłosiło 60 bełchatowian. Nowy blok będzie siódmym budynkiem mieszkalnym BTBS. Spółka postawiła już bloki przy ul. Fabrycznej, Targowej, Czyżewskiego, kard. S. Wyszyńskiego i dwa przy Chmielowskiego, w których w sumie mieszkania otrzymało 237 rodzin.


Podczas sesji omawiana była także inwestycja na ulicy Piłsudskiego, a konkretnie nowy ciąg pieszo-rowerowy. Na odcinku od ul. Pogodnej do granic miasta magistrat chce wybudować chodnik i ścieżkę rowerową. Aby inwestycja mogła zostać zrealizowane, niezbędne jest porozumienie z województwem łódzkim, ponieważ to właśnie w jego zarządzie znajduje się wspomniana droga. Wiadomo już, że w 2018 roku opracowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa, na którą województwo łódzkie udzieli miastu dotacji celowej w wysokości 50 procent. Po wykonaniu dokumentacji, uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz zabezpieczeniu środków finansowych przez miasto, Zarząd Dróg Wojewódzkich przystąpi do budowy ciągu pieszo-rowerowego. 


Radni zdecydowali: będą cztery okręgi wyborcze

 

Radni zajęli się także kolejnym projektem uchwały w sprawie jesiennych wyborów. Bełchatów został podzielony na 26 obwodów do głosowania. Przy podziale miasta na obwody głosowania kierowano się zasadami określonymi w Kodeksie wyborczym, w myśl których powinny one obejmować od 500 do 4 tys. mieszkańców. Obwody głosowania zostały ustalone tak, aby w jednym lokalu głosowali wyborcy z jednego okręgu. Siedziby wyznaczone zostały tak, aby wyborcy mieli do nich łatwy dostęp (ze względu na bliskość zamieszkania) oraz aby zapewniły możliwość udziału w głosowaniu osobom niepełnosprawnym. Dokładny podział miasta na obwody głosowania znajduje się w załączniku poniżej.


W mieście przybędą dwie nowe ulice – chodzi o nowo powstające osiedle przy ul. Pabianickiej. Właściciele nieruchomości wystąpili z wnioskiem o nadanie nazw dwóm nowym ulicom w okolicach Cegielnianej. Radni przychylili się do woli mieszkańców, i na mapie miasta pojawią się ulice Murowana i Stalowa, dzięki czemu nazewnictwo na osiedlu przy Pabianickiej będzie spójne.


Podczas kwietniowej sesji radni pochylili się także m.in. nad projektem uchwały w sprawie czasu bezpłatnej opieki w miejskim przedszkolach.   

AP
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018