joombig banner rotation images

Menu

Miasto ogłosiło konkurs na strój retro Już 13 maja w parku Olszewskich odbędzie się Piknik z Marszałkiem. Retro samochody, kataryniarz, plenerowe kino, koncerty i inscenizacja – to tylko część wydarzeń. Będzie też konkurs na „strój retro”. Na autorów najlepszych stylizacji czekają nagrody rzeczowe. Zwycięzców poznamy podczas majowego pikniku.

 

Zasady zabawy, organizowanej przez miasto, są proste. Trzeba przygotować strój, który najlepiej odda stylistykę lat 20. i 30. XX wieku. Przygotowane prace można zgłaszać do jednej z kategorii: strój dziecięcy (do 12 lat), damski, męski – w tym przypadku do wyboru czy będzie to ubiór młodzieżowy czy dla dorosłej osoby.

 

Konkursowe stylizacje będą prezentowane na scenie podczas Pikniku z Marszałkiem, czyli w niedzielę 13 maja. Dodatkowo, każdy z uczestników będzie mógł przedstawić krótką charakterystykę przygotowanego stroju (maksymalnie trzy minutową). Jury będzie oceniać nawiązanie ubioru do lat 20. I 30. XX wieku, pomysłowość oraz estetykę stroju.

 

Aby wziąć udział w konkursie trzeba wypełnić kartę zgłoszeniową. Będą one dostępne na stoisku miasta w dniu pikniku. Wszystkie szczegóły w regulaminie, który znajduje się w załączniku.

 

 

Bohaterem wspomnianego pikniku historycznego będzie Józef Piłsudski. Wydarzenie na błoniach przy Muzeum Regionalnym, to dobra okazja, aby przypomnieć wydarzenia z tamtych lat. W atmosferę epoki wprowadzą retro samochody, stroje i muzyka. Wszystko rozpocznie się o godz. 15, a program ułożony jest tak, by wspólnie mogły się bawić całe rodziny. 13 maja w Bełchatowie odbędzie się Piknik z Marszałkiem

 

Na plenerowej scenie wystąpią nie tylko bełchatowskie grupy muzyczne, ale także kwartet smyczkowy Altra Volta. Muzycy zagrają niezapomniane przeboje Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszy. Znane piosenki zagra także kataryniarz. Będzie stare kino, ale nie tradycyjne tylko plenerowe. Odbędzie się także pokaz samochodów i mody retro wraz z konkursem na strój z tamtych lat (regulamin poniżej w załączniku). W programie jest również nauka tańca połączona z pokazem stylów z okresu międzywojennego i plener malarski. Jeśli ktoś zapragnie mieć zdjęcie w stylu retro, będzie mógł sfotografować się w muzealnych wnętrzach stylizowanych na lata 20. i 30. XX wieku. Mieszkańcy, którzy przyjdą na błonia, będą też mogli zobaczyć scenę przyjazdu do Bełchatowa marszałka Józefa Piłsudskiego (w rzeczywistości marszałek w Bełchatowie nigdy nie był). Dodatkowo czas urozmaicą stoiska, gry i zabawy dla dzieci. 

 

Piknik z Marszałkiem, to kolejne wydarzenie, jakie miasto organizuje w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstał specjalny kalendarz wydarzeń związanych z rokiem jubileuszu. Bo w jego obchody włącza się nie tylko miasto, ale także szkoły, stowarzyszenia, placówki kultury i organizacje. Tylko w maju m.in. odbędzie się szkolny konkurs pieśni patriotycznych, wiedzy o regionie „Niepodległość w Bełchatowie”, recytatorski „A mury runą”, plastyczny „Niepodległa”, historyczny i wiele innych. Planowane są też spotkania i wystawy. Podobnie będzie przez kolejne miesiące.  

 

- Nasze działania, spotkania, dyskusje wpisują się w propozycję prezydenta RP Andrzeja Dudy narodowych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - To rocznica, która przypomina nam wszystkim, jak wielką wartością jest wolność.

 

Główne uroczystości zarówno w Bełchatowie, jak i w całym kraju przypadają na 11 listopada. To właśnie w Narodowe Święto Niepodległości na placu Wolności odsłonięty zostanie posąg marszałka Józefa Piłsudskiego. Trwa społeczna zbiórka funduszy na jego budowę.

 

 

AD-A

Załączniki:
Download this file (Regulamin - konkurs Strój Retro.pdf)Regulamin - konkurs na strój retro[ ]650 kB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018