joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie świętowali 227. rocznice Konstytucji 3 Maja3 maja 1791 roku, po burzliwej debacie, Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja. Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie akt prawny regulujący organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. W tym roku obchodziliśmy 227. rocznicę tamtych wydarzeń. Bełchatowianie obok tradycyjnych uroczystości, jeszcze przez kilka dni świętować będą nieco mniej oficjalnie – zaplanowano bowiem szereg imprez towarzyszących, sportowych i kulturalnych.


Oficjalne miejskie obchody Święta Konstytucji tradycyjnie już odbyły się przy kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim. Zgromadzeni bełchatowianie, władze samorządowe oraz przedstawiciele instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz służb mundurowych złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, po czym w samo południe, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Tegoroczna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wpisując się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jest doskonałą okazją do mówienia o historii i manifestowania patriotyzmu także podczas imprez sportowych i kulturalnych. A tych w maju w Bełchatowie zorganizowanych zostanie kilka. Już w piątek, 4 maja w głównej siedzibie biblioteki publicznej przy ul. Kościuszki, otwarta zostanie wystawa prac Anety Dobrowolskiej. Ekspozycję „Niepodległe szkice – portrety Józefa Piłsudskiego” będzie można oglądać do końca maja.

Świętować można także na sportowo, chociażby podczas zaplanowanego na 8 maja Biegu Konstytucji. Jak co roku uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych (I-III) pobiegną na dystansach 300 i 500 metrów. Organizatorami zawodów, które ruszą punktualnie o godz. 10.00 w parku Olszewskich, są Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny, Muzeum Regionalne oraz Miejskie Centrum Sportu. Z kolei na sobotę, 12 maja, zaplanowano turniej piłki nożnej pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. Młodzi zawodnicy rozpoczną rywalizację o godz. 9.00 na drugim boisku treningowym. Amatorzy mniej wyczerpujących fizycznie sportów, mogą natomiast wziąć udział w turnieju szachowym, który odbędzie się tego samego dnia w Szkole Podstawowej nr 1 – początek o godz. 10.00.

Ostatnim akcentem obchodów Święta Konstytucji będzie wykład Arkadiusza Kowalczyka. W czwartek, 17 maja, ramach spotkań bełchatowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przybliżone zostaną dzieje szlacheckiego parlamentaryzmu w srebrnym wieku Rzeczypospolitej. Początek spotkania w Muzeum Regionalnym o godz. 17.00, a wstęp oczywiście jest wolny. 

Przypomnijmy, że konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim - na świecie (jako pierwsi w 1787 konstytucję uchwalili Amerykanie). Co ciekawe, dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918. roku, 3. maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

 

AP

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018