joombig banner rotation images

Menu

Dwadzieścia nowych miejsc parkingowych i zatoczkę typu „K+R” chce wybudować miasto w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3. Przy ulicy Targowej, gdzie znajduje się także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, jest nie tylko problem z parkowaniem, ale również z samym przejazdem. Budowa uzależniona jest jednak od starostwa, do którego należy teren, gdzie miałby powstać parking.

 

Rodzice dzieci z „trójki” i z SOSW, a także sami pracownicy tych placówek narzekają na brak miejsc parkingowych w pobliżu szkoły. Przez to, że nie mają gdzie zostawić swoich aut, każdego ranka na ulicy Targowej tworzą się niesamowite korki. Samochody parkują na jezdni lub na niewielkim pasie zieleni, jedni próbują wjechać, a inni znaleźć miejsce by przystanąć i pójść zaprowadzić dziecko do szkoły.

 

Pomysłów na rozwiązanie problemów magistrat miał kilka. Najlepszym wydawała się budowa dwudziestu miejsc parkingowych i zatoczki typu „K+R”, która działaj już przy dwóch innych miejskich szkołach. Miasto opracowało i przedstawiło koncepcję 

rozwiązania. Ogólnodostępny parking miałby powstać na części działki przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Należy ona do Skarbu Państwa, a zarządza nim Starostwo Powiatowe. Co ważne miejsce na parking i zatoczkę znajduje się poza pasem drogowym, dzieci mogłyby więc bezpiecznie i komfortowo wysiadać przed szkołą.

 

– Niestety na terenach miejskich w pobliżu szkoły nie ma miejsca na nowy parking. Wszystkie, jakie mogliśmy zostały już zagospodarowane. Stąd zaproponowaliśmy właśnie takie rozwiązanie – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. – Było spotkanie z przedstawicielami starostwa, na którym szczegółowo omawialiśmy ten projekt. Starosta zdeklarował pomoc. Uzgodniliśmy, że powiat ewentualnie użyczy miastu część działki. W zmian zobowiązaliśmy się wybudować parking, z którego mogłyby korzystać również osoby dojeżdżające do pobliskiego ośrodka. Zaproponowaliśmy też, że wszystkie koszty związane z budową weźmiemy na siebie – dodaje wiceprezydent Bełchatowa.

 

Miasto chciałoby, aby nowy parking i zatoczka powstały jak najszybciej. Jednak na razie wszystkie prace zostały wstrzymane. Rada Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego chciałaby bowiem, aby zamiast parkingu powstał tam plac zabaw i boisko. Jednocześnie starostwo przedstawia swoją lokalizację dla parkingu. – Proponują, aby miejsca do parkowania zrobić wzdłuż ogrodzenia przed głównym wejściem do szkoły. Co za tym idzie dzieci, które będą właśnie wchodzić do budynku będą jednocześnie w centrum placu manewrowego, czyli tam gdzie samochody wjeżdżają i wyjeżdżają. A przecież to właśnie bezpieczeństwo dzieci jest w tym przypadku najważniejsze  – tłumaczy Marcin Michalak, główny specjalista w Zespole ds.  Infrastruktury Technicznej Miasta. – Poza ty, aby wybudować w tym miejscu parking trzeba by było  wyciąć wszystkie krzewy i inne nasadzenia, które się tam znajdują – dodaje Michalak.

 

- Zależy nam, aby starosta jeszcze raz przemyślał temat. Może uda się znaleźć wspólne rozwiązanie. My jesteśmy gotowi, z budową możemy ruszać od razu – podsumowuje wiceprezydent Owczarek. Jeśli udałoby się szybko rozwiązać problem ze starostwem jest szansa, że jeszcze w tym roku szkolnym dzieci mogłyby komfortowo i bezpiecznie wysiadać przed szkołą. 

 

AD-A

 

 

 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018