joombig banner rotation images

Menu

Czworo bełchatowian pobiegnie z Łodzi do Monte CassinoCzworo bełchatowian, w tym trzech strażników miejskich, pobiegnie z Łodzi do Monte Cassino. Chodzi o uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom, którzy polegli podczas jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Sztafeta „ Cześć i chwała bohaterom” wyruszy w czwartek, 10 maja, z placu Katedralnego w Łodzi. Trasa wiodąca przez Polskę, Słowację, Austrię i Włochy liczyć będzie 1920 km.


- Monte Cassino to dla mnie symbol odwagi, męstwa i poświęcenia. Chcę uczcić 74. rocznicę tamtych wydarzeń i pokazać, że pamiętamy o tych, którzy zginęli za naszą wolność – mówi Piotr Michalak, mł. specjalista z bełchatowskiej Straży Miejskiej. Razem z nim, w trasę wyruszą jeszcze trzy osoby: Joanna Rydz oraz dwóch strażników: Sebastian Szymanowski i Jakub Król. Cała ekipa natomiast liczy 30 osób, w tym 20 biegaczy (strażników miejskich, strażaków, policjantów i innych amatorów tego sportu) i 10 osób obsługi.

Liczącą 1920 km trasę śmiałkowie chcą pokonać w ciągu ośmiu dni. Sztafeta będzie się poruszać nieprzerwanie, w dzień i w nocy, ze średnią prędkością 10 km/h. Zmiany (od dwóch do czterech biegaczy) będą następować co 10 km, co oznacza, że każdy z uczestników będzie musiał w sumie pokonać dystans przynajmniej 200 km. Jak tłumaczy Piotr Michalak, do takiego wysiłku należy się odpowiednio przygotować. - Systematycznie biegam, pływam i jeżdżę na rowerze. W tym ostatnim okresie przygotowawczym zwiększałem intensywność swoich treningów, aby organizm był gotowy na nawet 30 km biegu, tym bardziej że w Austrii czekają na nas górzyste podbiegi a we Włoszech dodatkowym utrudnieniem mogą być wysokie temperatury. Oby tylko nie padało – dodaje z uśmiechem pan Piotr.

Bieg wystartuje w czwartek, 10 maja i potrwa 8 dni. Na miejscu, 18 maja, jego uczestnicy wezmą udział w obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, która przez historyków uważana jest za najbardziej krwawe starcie II wojny światowej. Przypomnijmy, że od 11 do 19 maja 1944 r. zginęło tam 924 polskich żołnierzy, 54 zaginęło a 2930 zostało rannych. Na polskim cmentarzu wojskowym, leżącym pomiędzy wzgórzem klasztornym i wzgórzem „593” (a więc na terenie gdzie 3. Dywizja Strzelców Karpackich przeprowadzała główne ataki) spoczywa obecnie 1071 poległych we Włoszech żołnierzy polskich, oraz ich dowódca – generał Władysław Anders. Sam cmentarz został zbudowany w latach 1944 – 1945 przez polskich żołnierzy uczestników bitwy.

”Cześć i chwała bohaterom” to hasło przyświecające uczestnikom tegorocznego, dziewiątego już, biegu organizowanego przez strażników. Poprzednie odbywały się z okazji Dnia Matki („W Dzień Matki do Matki” - celem były wówczas wybrane polskie sanktuaria maryjne), a ostatni („W Dzień Ojca do Ojca”) prowadził do Watykanu. Tegoroczna sztafeta to wspólna inicjatywa bełchatowskich i łódzkich strażników miejskich z Bełchatowa i Łodzi, a także Związku Oficerów Rezerwy RP oraz kapelana Straży Miejskiej w Łodzi. Patronat honorowy nad biegiem objęła między innymi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018