joombig banner rotation images

Menu

W Bełchatowie powstaną trzy szlaki turystyczne"Bełchatów dobrej energii", "Bełchatów wczoraj i dziś" oraz "Energia jest tu" to trzy trasy turystyczne, które powstają w mieście. Na każdej z nich turyści będą mogli odpocząć na ławeczkach opatrzonych symbolem miasta, czyli jabłkiem. Podobne symbole można zobaczyć na koszach i stojakach rowerowych.


W ramach projektu „Energia, natura, tradycja – na bełchatowskim szlaku” w mieście powstaje Jabłoniowy Sad. Skwer przy ul. Okrzei będzie niecodzienny - jabłonie domowe dziesięciu odmian, siedem gatunków krzewów owocowych oraz pnącza winorośli, a do tego pergole i alejki spacerowe. Otwarty ogród będzie unikatowy nie tylko w skali województwa, ale i kraju. - Chcemy  w ten sposób promować tradycję, a także w oryginalny sposób Bełchatów, tym bardziej, że miejskim symbolem jest jabłko – wyjaśnia Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Elementy małej architektury opatrzone są symbolem miasta, czyli jabłkiemCzęścią całego projektu będą opracowywane przez Centrum Informacji Turystycznej trzy szlaki: historyczny, rodzinny i sportowo-rekreacyjny. Na ich trasach staną tablice informacyjne i dokładne oznaczenia. Odpoczynkowi turystów służyć będzie 90 ławek opatrzonych jabłkiem, do tego 95 koszy i 5 stojaków, każdy na 2 rowery. Ponadto dwiedzający Bełchatów, będą mogli skorzystać ze specjalnych audioprzewodników. Przypomnijmy, że szlaki prowadzić będą m.in. ulicami Kościuszki, Okrzei, Dąbrowskiego, Nadrzeczną a także Rajską Aleją na os. Budowlanych czy Doliną Rzeki Rakówki. 

W ramach projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku" miasto zmodernizowało także około dwudziestu przejść dla pieszych. Zamontowano na nich specjalne płyty z wypustkami, które mają ułatwić niepełnosprawnym bezpieczne przejście przez jezdnię. 

Całość projektu mają dopełnić imprezy upowszechniające jabłko w bełchatowskiej gastronomii i handlu. Koszt całego projektu to 2 mln 13 tys. zł (koszty kwalifikowane to kwota 1 mln 423 tys. złotych). Na jego realizację miasto dostało dofinansowanie z Regionalnego Projektu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 1 mln 244 tys. złotych.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018