joombig banner rotation images

Menu

Miasto doświetli kilkanaście przejść dla pieszychRusza realizacja kolejnego zwycięskiego projektu V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Mowa o doświetleniu przejść dla pieszych. Prace rozpoczną się jeszcze w lipcu, na początku w jedenastu lokalizacjach. Modernizacja przejść powinna zakończyć się w drugiej połowie października, prace będą kosztować ok. 150 tys. złotych.

 

Pierwsze, demonstracyjne przejście dla pieszych zostało doświetlone w grudniu 2017 roku. Mowa o „zebrze” na ul. Wojska Polskiego w okolicach targowiska miejskiego. Nowym rozwiązaniem zastosowanym przez miasto jest zastosowanie opraw oświetleniowych z tzw. asymetrycznym rozproszeniem światła. Dzięki temu piesi będą oświetleni nie tylko z góry, jak było do tej pory, ale także z boku. Dodatkowo poza oświetleniem samego przejścia, jaśniej będzie także w tzw. strefie oczekiwania.


Doświetlone będą m.in. przejścia na WyszyńskiegoIdentyczne rozwiązania zostaną zastosowane na przejściach, których modernizacja rozpocznie się jeszcze w lipcu. Na początek doświetlonych zostanie jedenaście „zebr”. Przy wyborze lokalizacji, pracownicy Wydziału Inżynierii UM i bełchatowskiej policji, kierowali się głównie bezpieczeństwem mieszkańców. - To, z jakiej odległości pieszy jest widoczny, znacząco wpływa na zmniejszenie liczby  wypadków. Na słabo oświetlonym przejściu, kierowca widzi go  dopiero z odległości około 30 – 40 metrów. Przy obowiązującym w mieście ograniczeniu prędkości 50 km / h kierujący może nie zdążyć wyhamować, w rezultacie czego może dość do potrącenia– wyjaśnia kom. Marcin Kucner. - Doświetlenie przejść jest więc bardzo ważne i znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.


Które przejścia będą doświetlone?

 

 •        Al.ks. kard. S.Wyszyńskiego (przychodnia)
 •        Al.ks.kard.S.Wyszyńskiego (sklep LUX)
 •        Al.ks. kard.S.Wyszyńskiego – rejon skrzyżowania z ul. Paderewskiego
 •        Al.ks. kard. S.Wyszyńskiego (parking strzeżony)
 •        ul. Paderewskiego – skrzyżowanie z al.ks. kard. S.Wyszyńskiego
 •        ul. Mielczarskiego (most)
 •        ul. Staszica – rejon skrzyżowania z ul. F.Kowalskiej
 •        ul. Okrzei – rejon skrzyżowania z ul. 1Maja
 •        ul. Okrzei – rejon skrzyżowania z ul. Staszica (bez czujników ruchu)
 •        ul. 1Maja – rejon skrzyżowania z ul. DąbrowskiegoDo 13 lipca można składać wnioski do VI edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa
 •        ul. W.Pileckiego (most)


Prace przy doświetleniu przejść bełchatowska spółka Sanel, która jest wykonawcą zadania, powinna zakończyć w drugiej połowie października. Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, w ramach którego inwestycja będzie realizowana, doświetlane będą przejścia znajdujące się w ciągu dróg, którymi zarządza miasto.

 


VI edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa

 


Przypominamy, że trwa VI edycja budżetu obywatelskiego. Do magistratu wpływają już pierwsze projekty mieszkańców. Termin składania wniosków upływa 13 lipca. Do rozdysponowania jest półtora miliona złotych, które zostaną podzielone na realizację projektów tzw. twardych (1 mln 400 tys. zł.) i miękkich (100 tys. zł.). Regulamin i wszystkie informacje nt. BO znajdują się na www.decydujemy.belchatow.pl.


Od 2014 roku przeprowadzono pięć edycji Budżetu Obywatelskiego. We wszystkich mieszkańcy złożyli w sumie 325 propozycji, z których w głosowaniu wybrali 33 projekty. Do tej pory zrealizowano już 27 z nich, m.in. kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź”, oświetlenie ciągu pieszego łączącego os. Dolnośląskie z os. Okrzei, zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora i badania wad postawy u przedszkolaków. W 2018 roku finalizowanych będzie kolejnych sześć projektów.

 

AP

 

Prace na przejściach rozpoczną się jeszcze w lipcu

 

Mieszkańcy mają do dyspozycji 1,5 mln złotych

 

Aktualności

 


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019