joombig banner rotation images

Menu

Jeszcze tydzień pozostał na złożenie projektu do budżetu obywatelskiego 2018. Mieszkańcy mogą składać wnioski do 13 lipca, do godz. 15.30. W poniedziałek, 16 lipca, dowiemy się, ile i jakie pomysły mają na miasto bełchatowianie

 

Szkoła Podstawowa nr 13 ma zatoczkę ,,Pocałuj i jedź”, działa już także Cafe Senior Raj, rozpoczynają się pracy przy doświetleniu przejść dla pieszych. To trzy z ośmiu projektów budżetu obywatelskiego 2017, które dołączą w tym roku do 25 zrealizowanych w poprzednich latach. Do dyspozycji mieszkańców jest półtora miliona zł, które zostaną podzielone na realizację projektów tzw. twardych (1 mln 400 tys. zł.) i miękkich (100 tys. zł.).

 

Zainteresowanie budżetem obywatelskim jest duże. Jak mówi Iwona Nowa, koordynator Zespołu ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia UM w Bełchatowie, mieszkańcy mają wiele pytań, m.in. o lokalizację działek, czy jak wypełnić wniosek. ogłoszenie listy projektów podlegających głosowaniu i odrzuconych.

 

Weryfikacja złożonych projektów potrwa do końca sierpnia. 3 września dowiemy się, na które z nich będzie można głosować. Głosy na poszczególne pomysły będzie można oddawać od 10 do 18 września. Zwycięskie projekty poznamy 1 października.

 

Nowością tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest to, że do każdego projektu musi być dołączona tzw. lista poparcia. Składając propozycję, należy pamiętać, że wszystkie przedsięwzięcia (opracowanie dokumentacji czy planu, a także  sama realizacja projektu) powinny być możliwe do zrealizowania do końca 2019 roku. Równie ważne jest miejsce wskazanej inwestycji - projekty twarde mogą być realizowane tylko na terenach należących do miasta. Zgodnie z regulaminem przy zgłaszaniu projektów „miękkich” trzeba będzie wypełnić harmonogram wpisujący dane wydarzenie w konkretne ramy czasowe.

 

- Wydzielenie części środków na projekty społeczne było strzałem w dziesiątkę – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Wcześniej takie przedsięwzięcia przegrywały z twardymi inwestycjami, np. z placami zabaw czy budową chodników. Teraz projekty prozdrowotne czy inne, integrujące mieszkańców są także realizowane. Dziękuję wnioskodawcom, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy takie wnioski popierają.

 

Ubiegły rok pokazał, że bełchatowianie mają pomysły na miasto i chcą o nim decydować. Dzięki nim powstał Cafe Senior Raj. Miejsce spotkań dla seniorów działa od miesiąca i cieszy się powodzeniem. Jest już zatoczka postojowa  ,,Pocałuj i jedź” przy SP nr 13, a w przedszkolach trwają badania wad postawy. Rozpoczyna się także realizacja kolejnego zwycięskiego projektu - doświetleń przejść dla pieszych. Prace rozpoczną się jeszcze w lipcu, na początku w jedenastu miejscach. Modernizacja przejść powinna zakończyć się w drugiej połowie października.

 

Bełchatów jest pierwszym samorządem w Polsce, który w ramach budżetu obywatelskiego wprowadza telemonitoring medyczny. Stała, zdalna kontrola pracy serca prowadzona jest w zaledwie kilku polskich miastach. W Bełchatowie w pierwszym etapie objętych nią zostanie stu pacjentów.

 

Szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego znaleźć można na www.decydujemy.belchatow.pl.

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019