joombig banner rotation images

Menu

Jak co roku, 15 sierpnia bełchatowianie wzięli udział w obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święcie Wojska Polskiego. W towarzystwie Stefana i Nelly Hellwigów, w role których tradycyjnie wcielili się młodzi bełchatowianie, uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta. Kwiaty złożono m.in. pod pomnikiem Żołnierzy POW


15 sierpnia to dzień, w którym Polacy świętują rocznicę Bitwy Warszawskiej, zaliczanej się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Pamiętając o tym, że zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku zmieniło losy nie tylko młodego państwa polskiego, ale również całej Europy, ten właśnie dzień ustanowiono Świętem Wojska Polskiego.


4 sierpnia 1923 roku Minister Spraw Wojskowych gen. Stanisław Szeptycki wydał rozkaz nr 126, w którym czytamy: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

 

Święto Żołnierza uroczyście obchodzono do roku 1947. Władze powojennej Polski zaniechały obchodów tego dnia, a w zamian za to ustanowiły Dzień Wojska Polskiego. By upamiętnić udział dywizji im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino, uroczystości odbywać się miały 12 października. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzimy 15 sierpnia - w rocznicę Cudu nad Wisłą.


Bełchatowianie także oddali hołd żołnierzom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej. W uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 98 lat udział wzięli: prezydent miasta Mariola Czechowska, wiceprezydent Łukasz Politański, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy. W pierwszej kolejności kwiaty złożono pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika.

 

Następnie wszyscy udali się do parku przy Muzeum Regionalnym, gdzie uczczono pamięć małżonków Stefana i Nelly Hellwigów, którzy udział w wojnie z bolszewikami przypłacili życiem. Stąd uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie najpierw odbył się apel poległych i salwa honorowa. Po krótkiej modlitwie za poległych żołnierzy przybyli złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Następnie odprawiona została uroczysta msza polowa w intencji Ojczyzny.

 

 

 

 

 

KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019