joombig banner rotation images

Menu


Współwystępowanie trzech kultur w jednym mieście sprawiało, że było to bardzo ciekawe miejsce.

 

Synagoga obok kościołów ewangelickiego i katolickiego, polskie domostwa w sąsiedztwie żydowskich i niemieckich kamienic, sklepy i punkty usługowe prowadzone przez Polaków, Niemców i Żydów – takiego Bełchatowa większość z nas nie pamięta. Przed wojną wielokulturowość miasta nikogo nie dziwiła. Miastu trzech kultur poświęcona będzie konferencja, która już we wrześniu odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.


Międzynarodowe spotkanie dyskusyjne pt. „Przedwojenny Bełchatów – miasto trzech kultur” zaplanowano na 6 września. Rozpocznie się ono o godzinie 10. Pomysłodawcami i organizatorami konferencji są Ewa Pirucka-Paul i Andrzej Selerowicz, autorzy książki pt. „Żydzi Bełchatowa i okolic”. Funkcję gosopodarza pełnić będzie Muzeum Regionalne.


Podczas konferencji o Bełchatowie sprzed drugiej wojny światowej rozmawiać będą historycy, socjolodzy, najstarsi mieszkańcy miasta oraz goście specjalni z kraju i z zagranicy. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, organizacji March of Life (Marsz Życia) oraz Stowarzyszenia Ocalonych z Holokaustu (Center Organization of Holocaust Survivors). Wśród prelegentów będą również potomkowie bełchatowskich Żydów oraz niemieckich mieszkańców miasta i okolic. Nie zabraknie też reprezentacji najmłodszego pokolenia, w spotkaniu weźmie bowiem udział młodzież licealna, współtworząca grupę "Szlakiem Wieluńskich Żydów". Wśród poruszanych tematów będą te bezpośrednio związane z życiem Żydów z Bełchatowa i okolic (od wspomnień konkretnych osób po społeczną panoramę) oraz bardziej ogólne, m.in. o potrzebie pamięci o minionych czasach i pokoleniach, a także sposobach jej przywracania.


Przedwojenny Bełchatów


Bełchatów sprzed 1939 roku różnił się od tego, w którym dziś żyjemy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu – Polacy, Żydzi i Niemcy żyli obok siebie, na co dzień spotykali się w sklepach, na targu, na ulicach. Najstarsi mieszkańcy wspominają jeszcze swych żydowskich i niemieckich sąsiadów sprzed wojny, pamiętają masarnie Merwitza i Wittycha, sklep z artykułami kolonialnymi Stefana Reinholda czy zakład szewski Beckera. Współwystępowanie różnych kultur sprawiało, że przedwojenny Bełchatów tętnił życiem, był bardzo ciekawym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Przyszedł jednak tragiczny wrzesień 1939 roku, a później jeszcze tragiczniejszy sierpień 1942 roku, kiedy to 4 tys. 953 bełchatowskich Żydów (w tym 580 dzieci przed 12 rokiem życia) na zawsze opuściło miasto. Załadowno ich na ciężarówki i wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Od tego momentu już nic nie było tu takie samo.  


,,Żydzi z Bełchatowa i okolic"


Książka ukazała sie wiosną 2018 roku. Jest ona zbiorem szkiców, fragmentarycznych biografii tych, którzy wspólnie z Polakami i Niemcami tworzyli wielokulturowość miasta. Na kartach opracowania przywoływana jest pamięć Żydów z Bełchatowa, Zelowa, Szczercowa czy Kamieńska. Wspomina się miejsca i wydarzenia, ale przede wszystkim ludzi - i tych pomordowanych, i tych cudem ocalałych. "Nie ma już synagogi, mykwy, chederu ani budynku gminy żydowskiej, wszystkie te budynki popadły w ruinę i po wojnie stopniowo je wyburzano, jeden po drugim. Nie ma zresztą też żadnego pomnika pamięci. Tylko te domy zostały, niemy dowód na to, że tu żyli od pokoleń ludzie" - piszą autorzy Ewa Pirucka-Paul i Andrzej Selerowicz.


Ewa Pirucka-Paul to bełchatowianka, założycielka facebookowej, polsko-angielskiej grupy The Jews of Belchatow. Bełchatowscy Żydzi, która zrzesza współczesnych bełchatowian i potomków Żydów mieszkających w różnych zakątkach świata. Andrzej Selerowicz również jest rodowitym bełchatowianinem. Od 20 lat współpracuje ze stowarzyszeniem JewishGen, które pielęgnuje pamięć o polskich Żydach. Prowadzi również stronę internetową o Żydach z Zelowa.
 

Będzie to spotkanie międzynarodowe.KZB

fot. Muzeum Regionalne


We wrześniu odbędzie się konferencja "Przedwojenny Bełchatów - miasto trzech kultur"

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019