joombig banner rotation images

Menu


 

 

Przy ognisku i gitarze bełchatowianie czytać będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Będzie też można pośpiewać znane polskie piosenki i odbić okolicznościową pieczęć. Bełchatowska odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania już 31 sierpnia w parku Olszewskich, początek o godz. 19.

 

Przed mieszkańcami ostatnie spotkanie w ramach Letnich Koncertów ze Stypendystami. Tym razem będzie jednak nieco inne, bo przy ognisku, akompaniamencie gitary i z książką w dłoni. Tak właśnie będzie wyglądać bełchatowska odsłona Narodowego Czytania, które od sześciu lat odbywa się w wielu polskich miastach. Każdy, kto 31 sierpnia przyjdzie do parku przy Muzeum Regionalnym, będzie mógł posłuchać wybranych fragmentów „Przedwiośnia” oraz kilku utworów poetyckich traktujących o wolności.

 

To właśnie wydaną w 1924 roku powieść Stefana Żeromskiego prezydent RP Andrzej Duda zaproponował jako wspólną lekturę. Jej wybór nie był przypadkowy – ma nawiązywać do obchodzonej właśnie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główny bohater Cezary Baryka wyrusza do niepodległej Polski w poszukiwaniu szklanych domów. ,,Przedwiośnie” jest opowieścią o narodzinach wolności i wybieraniu drogi życiowej w momencie społecznych i politycznych przemian.

 

Na czytanie warto zabrać ze sobą swój egzemplarz „Przedwiośnia”, bo i tym razem będzie przygotowana okolicznościowa pieczęć. Na pamiątkę będzie ją można odbić właśnie w książce. Po lekturze organizatorzy – prezydent Mariola Czechowska oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna - zapraszają do wspólnego śpiewania przy gitarowym akompaniamencie. W repertuarze nie zabraknie znanych i lubianych polskich piosenek, jak np. ,,Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni.

 

Narodowe Czytanie zakończy tegoroczny cykl Letnich Koncertów ze Stypendystami.

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019