joombig banner rotation images

Menu


Nowa mobilna aplikacja jest całkowicie darmowa

 

Do czego służy czerpak, co się dzieje w nastawni blokowej, jak wyglądały pierwsze prace wydobywcze w kopalnianych wyrobiskach - na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy podczas wirtualnej wycieczki po bełchatowskich gigantach energetycznych. Muzeum PGE Giganty Mocy uruchomiło specjalną, bezpłatną aplikację mobilną. Weź telefon, załóż okulary i ruszaj w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni.

 

Od połowy września z dowolnego punktu w ułamku sekundy możemy przenieść się do miejsc, które zwykło nazywać się bełchatowskimi gigantami energetycznymi. Taka ekspresowa podróż do kopalni i elektrowni możliwa jest dzięki specjalnej aplikacji mobilnej. Pomysłodawcami i realizatorami projektu są PGE Giganty Mocy. - Aplikacja pomyślana jest tak, by każdy, kto dotychczas z jakichś względów – wiek w przypadku najmłodszych dzieci, brak czasu czy finansów - nie mógł zwiedzić kopalni i elektrowni, miał w końcu na to szansę – mówi Małgorzata Stanasiuk-Mordalska, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury ds. ekspozycji PGE Giganty Mocy. - Trzeba też pamiętać, że za jakiś czas tych miejsc już nie będzie, dlatego warto robić wszystko, by to dziedzictwo kultury przemysłowej zachować – dodaje wicedyrektor PGE Gigantów Mocy.

 

Dwa giganty energetyczne – kopalnia i elektrownia – które od kilkudziesięciu lat wspólnie tworzą klimat Bełchatowa, będą „otwarte” dla zwiedzających o każdej porze dnia i nocy. Zwiedzać możemy z dogodnego dla nas miejsca i w odpowiednim czasie. Co zatem zrobić, by wziąć udział w takiej wycieczce? To nic trudnego. Wchodzimy na stronę sklepu Google Play, wyszukujemy interesującą nas aplikację Giganty Mocy VR 3D i bezpłatnie ściągamy ją na telefon. Może to zrobić każdy posiadacz smartfona z nowszym systemem android (aparaty z żyroskopem). Następnie, umieszczamy telefon w specjalnych okularach cardboard i zaczynamy zwiedzanie. Wirtualny spacer po bełchatowskich gigantach podzielony jest na dwa etapy: Wielkie koparki (teren kopalni) i Wielkie turbiny (teren elektrowni).

 

Podczas wirtualnej wyprawy możemy zajrzeć do szczercowskiej odkrywki węgla brunatnego, wejść do środka wielkiej koparki, przyjrzeć się z bliska kołom czerpakowym, zasiąść w kabinie operatora. Co ważne, to nie jakaś tam koparka, lecz SchRs 4600 (K-41) - pierwsza maszyna, która zaczęła cokolwiek wydobywać w Bełchatowie. Druga z udostępnionych do zwiedzania wielkich maszyn to koparka nadkładowa SchRs 4000 (K-44).

 

Dla zwiedzających wirtualne drzwi otwiera też bełchatowska elektrownia. Tu będzie zwiedzimy halę maszynowni z 12 turbozespołami, pomieszczenia nastawni blokowych od najstarszych bloków (1 i 4) do najnowszych (14). Dzięki temu zaobserwować można cały technologiczny postęp, jaki nastąpił w kopalni i elektrowni od lat 80. W trakcie spaceru wejdziemy też na taras ulokowany na szczycie bloku 14 i podziwiać gigantyczną panoramę.

 

- To było niesamowite. Stałem jakby nad przepaścią, bałem się że spadnę. I widziałem, że koparka wydobywa węgiel – z wypiekami na twarz dzielił się wrażeniami Wiktor, uczeń szkoły podstawowej, a jego entuzjazm podzielali koledzy z klasy. – To prawda, ta wirtualna podróż do kopalni i elektrowni jest niezwykle realistyczna – dopowiada nauczycielka, która wraz ze swoją klasą do Gigantów przyjechała z Rozprzy.

 

W trakcie wycieczki można też zobaczyć film, wysłuchać nagrań i obejrzeć stare fotografie.

– Ponieważ projekt powstał w ramach zachowania dziedzictwa kulturowego, to postanowiliśmy umieścić również nagrania archiwalne działań – mówi Małgorzata Stanasiuk-Mordalska. - Szukaliśmy takich rozwiązań, które pozwolą zarówno bełchatowianom, jak i turystom zrozumieć, dlaczego o naszych wytwórcach energii mówi się „giganty” – podsumowuje zastępca dyrektora ds. ekspozycji PGE Gigantów Mocy.

 

Ważne jest to, że nowa aplikacja jest całkowicie bezpłatna. PGE Giganty Mocy uzyskały dotację ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

 

Wkrótce z aplikacji będą mogli też korzystać na miejscu zwiedzający ekspozycję PGE Giganty Mocy.

KZB

 

Już wkrótce zwiedzający PGE Giganty Mocy będą mogli korzystać z aplikacji na miejscu.

To dobra zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

W Gigantach Mocy uruchomiono nową aplikację mobilną.

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019