joombig banner rotation images

Menu


 

Przygotowania do Festiwalu Sztuki Jabłka idą pełną parą. W weekend 21-23 września nikt nie będzie się nudził, bo przed nami trzy dni koncertów, happeningów, warsztatów i spotkań z artystami wszelakich dziedzin sztuki. Festiwalowy klimat odczujemy jednak wcześniej, bo już od 17 września, z to za sprawą różnorodnych wystaw w kilku punktach miasta.


Od oficjalnego rozpoczęcia bełchatowskiego święta sztuki, które nastąpi 21 września w Jabłoniowym Sadzie, dzieli nas zaledwie kilkanaście godzin. W czwartek 20 września wiceprezydent Łukasz Politański wręczał mieszkańcom jabłuszkowe zaproszenia.

 

Zanim wszystko zacznie się na dobre, w „jabłkowy” klimat wprowadzą nas artyści, którzy w zakazanym owocu dostrzegli potencjał twórczy. Wystawy prac plastycznych i literacko-graficznych, ceramicznych, fotograficznych to bardzo ważny punkt tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka.


Na początek, na pokaz książek, które bezpośrednio lub pośrednio nawiązują do motywów jabłka i jabłoni,  17-21 września zaprasza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Wszystkie woluminy pochodzą ze zbiorów biblioteki. Z kolei w PGE Gigantach Mocy od 20 września czynna będzie wystawa prac studentów łódzkiej ASP. Malarstwo współczesne, grafika, plakaty, martwa natura to wszystko obejrzymy w holu na parterze i górnej galerii.

 

Lokalni artyści z Wolnej Grupy Kreatywnej EBE swoje prace zaprezentują w Muzeum Regionalnym. 21 września zobaczymy więc dzieła Joanny Ciupy, Ewy Idziak, Agnieszki Bińczyk, Krystyny Papugi, Danuty Kurasińskiej, Marka Mackiewicza czy Tomasza Pędziwiatra. Na wystawie nie zabraknie obrazów, rysunków, fotografii, rzeźby, tkaniny artystycznej, ceramiki. Warto przyjść, obejrzeć, zobaczyć, jakie perełki wychodzą z lokalnych pracowni artystycznych.


Mówiąc o działaniach bełchatowskich plastyków, nie można pominąć prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Koniczynka”, które zobaczymy w trakcie otwarcia festiwalu w Jabłoniowym Sadzie, ani wystawy Artura Cimocha, możliwej do obejrzenia 22 września na placu Narutowicza.


Festiwal Sztuki Jabłka nie zamyka się na żadną dziedzinę sztuki, dlatego też organizatorzy nie zapominają o artystach kulinarnych. Przez cały weekend w kilku bełchatowskich restauracjach będzie można skosztować specjalnych festiwalowych potraw. Grillowany filet z indyka z jabłkami czy pieczone jabłka z ricottą to tylko niektóre z propozycji. W strefie food truck 23 września zobaczymy też kulinarny pokaz Jarosława Śliwki, uczestnika programu Top Chef. Na pewno będzie smakowicie i zdrowo, a to również za sprawą świeżo wyciskanego soku jabłkowego.

 

Bełchatowskie święto sztuki to nie tylko wystawy. Czekając na największą gwiazdę festiwalu – Korteza, korzystajmy z wszelakich artystycznych dobrodziejstw zaplanowanych na drugą już edycję. Pamiętajmy o koncertach, przedstawieniach, happeningach, warsztatach artystycznych, projekcjach filmowych.

 

 


 Kortez na Festiwalu Sztuki Jabłka [FILM]


Wielkie kino na Festiwalu Sztuki Jabłka

Festiwalu Sztuki Jabłka, który odbędzie się w przedostatni wrześniowy weekend, z pewnością przyciągnie wielu turystów, którym pozwoli odkryć uroki i potencjał tkwiący w Bełchatowie i jego mieszkańcach.

KZB

 

Festiwal rusza 21 września

 

 

 

 

 


Przygotowania do FSJ ida pelną parą

 

 

Czekają nas 3 dni dobrej zabawy

Budujemy klimat festiwalu

Będzie pysznie

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019