joombig banner rotation images

Menu


Bełchatów jednym z mia, gdzie żyje się najtaniej

 

Bełchatów znalazł się w czołówce miast, gdzie opłaty za usługi komunalne należą do najtańszych. Przeciętna bełchatowska rodzina rocznie wydaje na nie średnio 1 866,07 zł – wynika z rankingu przygotowanego przez jedną z firm doradczych, specjalizujących się w obsłudze samorządów.  

 

Spośród 339 przebadanych miast Bełchatów zajął bowiem dziesiąte miejsce w ogólnopolskim rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne na rok 2018. Raport przygotował Curulis – firma doradcza specjalizującą się w obsłudze jednostek samorządu terytorialnego.

 

Tworząc klasyfikację sprawdzano, jakie są stawki za wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną oraz ile wynosi podatek od nieruchomości i opłata w strefie płatnego parkowania. Obliczano, ile na wspominane opłaty musi wydać czteroosobowa rodzina posiadająca mieszkanie o powierzchni 74 mkw., zużywająca rocznie 31,8 metra sześciennego wody i odprowadzająca tyle samo ścieków. Przyjęto również, że jedna osoba w rodzinie korzysta 98 razy w roku z komunikacji miejskiej i zostawia samochód w strefie płatnego parkowania na 48 godzin rocznie.

 

Okazało się, że w Bełchatowie za wspomniane usługi komunalne, czteroosobowa rodzina płaci rocznie 1 866,07 zł. Czyli prawie dziewięćset złotych mniej niż średnia tych wydatków w kraju. Taki wynik uplasował Bełchatów na dziesiątym miejscu w kraju, a drugim w województwie łódzkim. W regionie wyprzedziła nas Rawa Mazowiecka, a w skali ogólnopolskiej m.in. Kozienice, Działdowo, Pułtusk i Ostrołęka. - Uzyskane miejsce w rankingu świadczy o tym, że Bełchatów ma jedne z najniższych opłat za korzystanie z usług komunalnych wśród miast powiatowych w Polsce – czytamy w wiadomości przesłanej do magistratu przez Zespół Doradczy Curulis.

 

Wysokie miejsce w rankingu to nie tylko dobra wiadomość dla mieszkańców, ale także władz miasta. – Miło nam, że jesteśmy jednym z miast o najniższych kosztach utrzymania. To dla nas i samych bełchatowian dobry sygnał – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – Wyniki rankingu wyraźnie pokazują, że działania jakie wprowadziliśmy, przynoszą realne oszczędności w domowym budżecie. I właśnie na tym nam zależało – tłumaczy prezydent Czechowska.

 

Warto przypomnieć, że Bełchatów jest w gronie 26 polskich miast, które wprowadziły darmowa komunikację. Nieodpłatnie emzetkami bełchatowianie jeżdżą już od ponad trzech lat. Od 2015 roku nie zmieniła się cena za ścieki, zaś za wodę od 2013. 4,32 zł za metr sześcienny wody i 7,29 zł za odprowadzenie ścieków bełchatowianie będą płacić przez trzy najbliższe lata, czyli do czerwca 2021 roku. Od lat niezmienna jest również opłata za odbiór śmieci. Mieszkańcy, którzy segregują odpady, płacą miesięcznie 7 zł od osoby. W przypadku zbiórki nieselektynwej opłata za miesiąc od osoby wynosi 12 zł.– W odniesieniu do innych miejscowości, co pokazuje także ranking Curulis, są to bardzo korzystne stawki dla naszych mieszkańców – podsumowuje prezydent Bełchatowa.

 

Pełna treść rankingu dotycząca wydatków mieszkańców na usługi komunalne sytuacja w miastach powiatowych dostępna jest TUTAJ.

 

 

 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019