joombig banner rotation images

Menu


Kortez zakończył tegoroczny Festiwal Sztuki Jabłka

 

Tegoroczny Festiwal Sztuki Jabłka zwieńczył niedzielny koncert Korteza. Jego występu na błoniach słuchało kilkuset bełchatowian. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także inne festiwalowe wydarzenia, z jakich przez cały weekend mogli korzystać mieszkańcy.

 

W drugi dzień, czyli 23 września Festiwal Sztuki Jabłka gościł na placu Narutowicza. Wydarzeń były sporo, a jednym z nich były koncerty. Przez kilka godzin plenerowa scena Miejskiego Centrum Kultury należała do bełchatowskich raperów. Zaśpiewał Eyman, AMB/Ambroży ze składu OSD Familia oraz  Oder Squard, czyli NadoAndrzejewski, Em Pio (Milekelej) i Jakub Be. Na koniec zagrał WZG w składzieJabol i Szula, których wkrótce będziemy mogli usłyszeć na pierwszej płycie.

 

Pomiędzy występami prezentowali się tancerze z UP Studio. Ale na tym nie koniec, bo oprócz pokazów na mieszkańców czekały także warsztaty. Każdy chętny mógł poznać podstawy break dance, dancehal, reggae tonu czy hip-hopu. Było też coś dla tych, co lubią artystyczne robótki. Można było spróbować swoich sił w quillingu i papierowej wiklinie, poznać tajniki ceramiki i decoupage. Manualne zajęci przygotowali też studenci z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – partnera festiwalu, zaś stowarzyszenie „na trzepaku” zabrało od świata zabaw oraz gier w stylu lat 80. i 90. Jacek Makiewicz rysował zaś karykatury. Chętnych na własny portret z przymrużeniem oka było tak dużo, że organizatorzy zaprosili artystę także na niedzielę, czyli trzeci dzień festiwalu. I wtedy kolejka po swoją karykaturę nie miała końca. Z kolei bełchatowska biblioteka zaprosiła na spotkanie z Anną Seniuk, aktorka teatralna i filmową znaną z roli Magdy Karwowskiej w popularnym „Czterdziestolatku”. Aktorka przez kilkadziesiąt minut opowiadała przeróżne anegdoty o swoim zawodowym i prywatnym życiu wywołując wielokrotne salwy śmiechu. Nie obyło się też bez autografów i wspólnych zdjęć.

 

Na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka ponownie wystąpili bełchatowianie. W Miejskim Centrum Kultury zaprezentowali się wielokrotni stypendyści miasta Bełchatowa i jeden z największych światowych organistów jazzowych. Na flecie poprzecznym zagrał Konrad Fiszer, student Królewskiego Konserwatorium w Glasgow, wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych również zagranicą. Na gitarze towarzyszyła mu studentka wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, Urszula Skowrońska, z która koncertuje od 2016 roku. Wiele muzycznych wrażeń dostarczył również występ Marty i Artura Młynarczyków. W ich aranżacji na skrzypce i gitarę basową usłyszeliśmy największe przeboje muzyki rozrywkowej, klasycznej i filmowej.

 

Gwiazdą wieczoru był Kajetan Galas z zespołem Organ Spot. Bełchatowianin mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele muzycznych nagród i wyróżnień. Nagrał cztery długogrające albumy muzyczne, jego organy rozbrzmiewają także na albumach Mirosława Sitkowskiego z Krzesimirem Dębskim, kompilacjach The Best of Cracow Jazz czy „Trójkowej” składance Piotra Kaczkowskiego – Minimax. Kajetan Galas wspólnie z Organ Spot zagrali autorski materiał, współczesne kompozycje a także standardy jazzowe we własnych aranżacjach. Ich muzyka spotkała się z ciepłym przyjęciem stąd zespół bisował wielokrotnie.

 

>>> Fotogaleria FSJ - sobota 

 

Na ostatni festiwalowy dzień organizatorzy zaprosili do Parku Olszewskich. W niedzielę, 23 września czekały na mieszkańców food trucki, pokaz kulinarny Jarosław Śliwki – jednego z uczestników programu Top Chef. Było także wiele animacji dla dzieci w wykonaniu Teatru Na Co-dzień – wspólne zabawy, malowanie buziek, zdjęcia ze szczudlarzami – to tylko niektóre z nich. Chętni mogli spróbować swoich sił w carvingu, czyli rzeźbieniu w owocach. Było też spotkanie z BAT-em, młodzi aktorzy czytali wiersze z jabłkiem w tle, zaś „Kultura” wyświetliła film „Mój Nikifor”.

 

Zwieńczeniem Festiwalu Sztuki Jabłka był koncert Korteza, którego mimo deszczu słuchało kilkuset bełchatowian. Kortez, czyli Łukasz Fedekiewicz uważany jest za jeden z największych polskich talentów. Zanim podbił polską scenę muzyczną pracował na budowie, a także jako ochroniarz w jednym ze supermarketów. Jest samoukiem, został odrzucony z jednego z muzycznych talent show, a kilka lat później jego debiutancki krążek pokrył się podwójna platyną. Dwa albumy „Bumerang” i „Mój dom” sprzedały się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa o miłości i jej braku. Podczas koncertu w Bełchatowie nie zabrakło jego największych przebojów "Bumerang", "Zostań" i "Od dawna już wiem". Po koncercie wiele mieszkańców podkreślało, że to była prawdziwa muzyczna uczta.

 

>>> Fotogaleria FSJ - niedziela 

 

 

Jacek Makiewicz malował karykatury

Z bełchatowianami spotkała się Anna Seniuk

Kajetan Galas z zespołem zagrał dla bełchatowian

Animacje czekały na najmłodszych

Przed koncertem Korteza

Warsztaty carvingu

 

 

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019