joombig banner rotation images

Menu


Rusza drugi etap projektu telemonitoringu medycznego

 

W październiku ruszy drugi etap telemonitoringu medycznego, jednego ze zwycięskich projektów ubiegłoroczneej edycji budżetu obywatelskiego. Skorzysta z niego  kilkuset mieszkańców Bełchatowa wymagających stałej kontroli kardiologicznej. Realizacja projektu kosztować będzie w sumie 50 tys. złotych.


W czerwcu w ramach pilotażu aparaty Echo Mini trafiły do pięćdziesięciu trzech chorujących na serce bełchatowian, których do programu kwalifikowali lekarze bełchatowskiego szpitala i Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS). Na początku października aparaty trafią do kilkuset (około 300) pacjentów najwyższego ryzyka. Tym razem o kwalifikacji będą decydować nie tylko medycy z  bełchatowskiej lecznicy i PAKS, ale także specjaliści z poradni kardiologicznych oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

 

Budżet obywatelski: telemonitoring serca [FILM]


Urządzenia są proste w obsłudze i pozwalają na dodatkową kontrolę stanu zdrowia obok standardowych wizyt u lekarza prowadzącego. Bełchatowianie zakwalifikowani do udziału w projekcie, zostaną najpierw przeszkoleni, w jaki sposób prawidłowo ich używać. Pacjenci objęci programem będą mogli w każdej chwili przesłać zapis EKG z aparatu do Centrum Monitorowania Serca. Po jego analizie i telefoniczne rozmowie z chorym, pracownicy centrum podejmą odpowiednie działania, a w sytuacji zagrażającej życiu – do pacjenta zostanie wysłana karetka pogotowia.

Zdalny telemonitoring kardiologiczny pracy serca, wad serca, zaburzeń serca i stanów niedokrwiennych dla mieszkańców Bełchatowa będzie prowadzony 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Na jego realizację miasto wyda w sumie 50 tys. złotych (pilotażowy etap kosztował 5 tys. złotych, teraz wydanych zostanie 45 tys. złotych).

Przypomnijmy, że Bełchatów to pierwsze w Polsce miasto, które wprowadziło teleopiekę medyczną w ramach budżetu obywatelskiego. Jak zapewnia prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, jeśli będzie duże zainteresowanie pacjentów, miasto dołoży wszelkich starań, aby był on kontynuowany w latach kolejnych – tym razem z budżetu Bełchatowa.

 

AP

 

W październiku poznamy zwycięskie projekty szóstej edycji budżetu obywatelskiego

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019