joombig banner rotation images

Menu


14 października do Bełchatowa przyjedzie prezydent Andrzej Duda

 

14 października do Bełchatowa przyjedzie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Będzie to doskonała okazja do odsłonięcia posągu marszałka Józefa Piłsudskiego, który niebawem stanie na przebudowywanym właśnie placu Wolności.

 
Pierwotnie posąg marszałka miał zostać odsłonięty podczas głównych miejskich uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada. Ze względu na zapowiedzianą wizytę prezydenta Dudy, termin ten został przesunięty o prawie miesiąc wcześniej. - 14 października będziemy gościć w Bełchatowie prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę. Kancelaria prezydenta poprosiła, by w związku z rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystość odsłonięcia posągu odbyła się podczas wizyty głowy państwa w naszym mieście – mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

W związku z przyspieszeniem terminu odsłonięcia monumentu, Społeczny Komitet Budowy Posagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w najbliższych dniach rozliczy się z wykonawcą. Przez nieco ponad rok komitet prowadził zbiórkę funduszy. Organizowane były aukcje stacjonarne, członkowie stowarzyszenia obecni byli na wszystkich organizowanych w mieście imprezach, podczas których bełchatowianie mogli bezpośrednio wesprzeć tę inicjatywę. W sumie zebranych zostało nieco ponad 50 tys. złotych. Jednocześnie do wielu firm, w tym miejskich spółek, wysłane zostały pisma z prośbą o wsparcie budowy posągu. W efekcie każda ze spółek przekazała 10 tys. złotych.

Układają alejki na nowym Placu Wolności

Wiadomo, że posąg kosztować będzie ok. 115 tys. złotych. To znacznie mniej, niż pierwotnie zakładano. Polskie odlewnie, ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyceniały prace na ok. 200 tys. złotych. Stąd wybór węgierskiego partnera, tym bardziej że kwota obejmuje nie tylko sam odlew, ale także transport do Bełchatowa i montaż.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019