joombig banner rotation images

Menu

 

Bełchatowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zostało nagrodzone Certyfikatami jakości ciepła PreQurs w zakresie redukcji niskiej i ogólnej emisji zanieczyszczeń powietrza. Bełchatów pod względem czystości powietrza jest liderem wśród polskich miast, a świadczyć o tym będą niebieskie tabliczki No Smog, które już wkrótce zostaną zawieszone na bełchatowskich budynkach.

 

Certyfikaty jakości ciepła PreQurs przyznawane są tym producentom i dystrybutorom ciepła, którzy skutecznie redukują niską i ogólną emisję szkodliwych substancji do powietrza, nie tylko dwutlenku węgla, ale też węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu. Przypomnijmy, że niska emisja nie oznacza niewielkiej liczby zanieczyszczeń, lecz emisję na niskiej wysokości.

 

Co ważne, w trakcie badań certyfikacyjnych prowadzonych w PEC-u nie stwierdzono, by poziom którejkolwiek niebezpiecznej substancji przekraczał rygorystyczne normy. Dlatego też uznano, że bełchatowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zasługuje na takie wyróżnienie. Jak podkreśla dr Adolf Mirowski z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB), ciepło systemowe stanowi wyjątkowo skuteczne narzędzie do ograniczenia niskiej emisji w Bełchatowie.


- W zakresie czystego powietrza w mieście jesteśmy na właściwym kursie, ale to nie znaczy, że nie będziemy podejmować kolejnych działań – mówiła Mariola Czechowska, prezydent miasta. - Tytuł Eco-Miasto, który w ostatnich dniach nam przyznano, zobowiązuje. Będziemy ten kurs kontynuować po to, by Bełchatów nigdy nie był czerwona kropką na mapie Polski – podsumowała prezydent.
 

Bełchatów wyróżnionym Eco-Miastem


Miasto od lat sukcesywnie dąży do eliminowania zjawiska smogu. Dopłaty do wymiany pieców (160 mieszkańców), elektrofiltry kominowe, wyłapujące 90% zanieczyszczeń, bezpłatna komunikacja, zakup autobusów niskoemisyjnych, a także akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży bełchatowskiej („Lekcje ciepła” dla pierwszoklasistów, „Kreatywna malowanka XXI w.”) to tylko niektóre z podejmowanych w tym zakresie działań.

 

 

Wymień piec i odbierz kilka tysięcy złotych 

 

Miasto montuje elektrofiltry kominowe

 

Będą nowe autobusy - miasto podpisało umowę


158 km sieci ciepłowniczej, 1500 nowych odbiorców (w latach 2000-2018), 90% mieszkańców korzystających z ciepła systemowego, 2 tys.404 obiektów do 30kW – jak podkreślał wiceprezes PEC-u Paweł Uznański - te liczby mówią same za siebie. W skali całego kraju Bełchatów jest największym dostawcą ciepła systemowego do osiedli domków jednorodzinnych (2 tys. 500 domków). W innych miastach liczba odbiorców indywidualnych jest znacznie mniejsza, w większości korzysta się tam z innych sposobów ogrzewania niż systemowe, co z kolei przyczynia się do dużej emisji zanieczyszczeń powietrza.

O wyróżnieniach przypominać nam będą specjalne, niebieskie tabliczki No Smog.


 - Chciałabym, żeby taka tabliczka stała się obiektem pożądanym w naszym mieście – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Zawisną one na 41 budynkach w mieście. Wśród wyróżnionych certyfikatem znalazły się m.in. budynki urzędów, placówek kultury i sportu oraz szkoły. Tabliczki i dyplomy wręczyli prezydent Mariola Czechowska, prezes PEC-u Grzegorz Zegarek oraz wiceprezes Paweł Uznański.

 

KZB

Nagrody wręczala prezydent Mariola Czechowska.

Na spotkaniu wykład wyglosił dr Adolf Mirowski.

 

41 budynków otrzymalo certyfikat 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019