joombig banner rotation images

Menu

BTBS podsumowało ostatnie 4 lata działalności

 

Budowa nowych domów mieszkalnych I udostępnianie ich mieszkańcom na zasadach najmu to główny obszar działalności Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka zajmuje się także administracją budynków należących do wspólnot mieszkaniowych oraz wynajmem własnych lokali usługowych. W 2017 rok BTBS osiągnął zysk rzędu ponad 480 tys. złotych, wszystko wskazuje na to, że także 2018 rok zamknięty będzie "na plusie".

 

Obecnie do Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego należy 6 budynków mieszkalnych. Spółka postawiła już bloki przy ul. Fabrycznej, Targowej, Czyżewskiego, kard. S. Wyszyńskiego i dwa przy Chmielowskiego, w których w sumie mieszkania otrzmało 237 rodzin. Teraz trwa budowa siódmego budynku, a trzeciego przy ul. Chmielowskiego. Powstanie w nim 39 mieszkań, których metraż waha się od 30 do 67 mkw.. Dwanaście z nich będzie trzypokojowych o powierzchni 66,8 m2. Poza tym w budynku znajdzie się siedem kawalerek (sześć o pow. 30,84 m2 i jedna o pow. 37,97 m2), dwa mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym (o pow. 50,36 m2) oraz osiemnaście dwupokojowych z kuchnią (sześć o pow. 50,62 m2 i dwanaście o pow. 52,84 m2). Koszt inwestycji to ponad 7 mln zł z czego 1,6 mln zł to wkład miasta, które przekazało spółce także teren pod budowę. Wszystkie lokale mają już swoich najemców, którzy klucze odbiorą w marcu 2020 roku. 


- Na początku nie było dużego zainteresowania i pojawiały się obawy, czy te największe mieszkania znajdą najemców, którzy ponoszą pewne koszty budowy, tzw partycypację. W przypadku budowanego właśnie bloku wynosi ona od dwudziestu kilku do nawet 65 tys. złotych i zdaję sobie sprawę, że są to duże kwoty, szczególnie dla młodych rodzin. Komisja mieszkaniowa obradowała kilkakrotnie, w efekcie wszystkie lokale są zajęte – wyjaśnia Szczepan Chrzęst, prezes BTBS. Dodatkowo najemcy przed zamieszkaniem muszą wpłacić kaucję w wysokości rocznego czynszu. Spółka planuje, aby w nowym bloku czynsz wynosił 10,80 zł za m2, a więc w praktyce będzie się wahał 333 zł za kawalerkę a 721 zł za mieszkanie trzypokojowe.


BTBS systematycznie inwestuje we wszystkie swoje budynki. Największy remont – termomodernizację za blisko 1,5 mln zł, przeszedł blok przy al. Wyszyńskiego 6. Zostały w nim docieplone ściany i stropodach, wymieniono stolarkę okienną. Na inwestycję spółka pozyskała 1 mln zł z środków zewnętrznych w formie pożyczki, która została umorzona w kwocie 350 tys. zł.


Wiele robót BTBS przeprowadził także w bloku przy ul. Fabrycznej 1. W blisko trzydziestu mieszkaniach zamontowano nowoczesne, radiowe wodomierze. W budynku wymieniono też instalację domofonową oraz oświetlenie w częściach wspólnych na ledowe. Systematycznie montowane są nowe okna.


Dla bloków przy Chmielowskiego spółka wykonała drenaż zewnętrzny, wybudowała również drogę dojazdową do parkingu znajdującego się w pobliżu tych budynków, zamontowała czujniki światła na korytarzach. 


W blokach przy Targowej i Czyżewskiego wykonano m.in. czyszczenie filtrów ciepłomierzy, konserwację i malowanie dachów, rur spustowych oraz kominów. Ogrodzono również tereny zielone znajdujące się w pobliżu budynków, dobudowano też dodatkowy chodnik.


W Bełchatowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego pracuje obecnie 9 osób (8 pracowników zatrudnionych jest na umowę o pracę, prezes jest na kontrakcie menedżerskim).
Oprócz budowy nowych bloków mieszkalnych spółka zajmuje się także administracją budynków należących do wspólnoty mieszkaniowej bl. 201 na os. Dolnośląskim, a także wynajmem własnych lokali handlowo-usługowych. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu finansami, spółka 2017 rok zamknęła z pokaźnym zyskiem sięgającym ponad 482 tys. złotych, a jak podkreśla prezes Chrzęst, wszystko wskazuje na to, że rok 2018 także zamknięty zostanie z dodatnim bilansem.

 

AD-A / AP

 

Trwa budowa trzeciego bloku przy ul. Chmielowskiego

 

Mieszkańcy odbiorą klucze do mieszkań w 2020 roku

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019