joombig banner rotation images

Menu


 

 

Kolejna część albumowej historii Bełchatowa już niedługo ujrzy światło dzienne. Prace dokumentalistów nad 2,5-tysięcznym zbiorem fotografii z terenu Grocholic dobiegają końca. W opisywaniu zdjęć udział biorą mieszkańcy Grocholic i okolic. Publikację, którą wyda Muzeum Regionalne w Bełchatowie, zaplanowano na przyszły rok.


Album o Grocholicach to ponad cztery lata pracy, 2,5 tys. zgromadzonych zdjęć, kilka osób bezpośrednio zaangażowanych w dokumentowanie i gromadzenie fotografii z najstarszej dzielnicy miasta. To także nieustanne docieranie do mieszkańców pamiętających czasy odległe. Wśród ludzi, którzy pomagali redaktorom w odkrywaniu tajemnic przeszłości utrwalonych na fotografiach, byli między innymi: Jan Cekus, Teresa Ciepłowska, Krystyna Kępa, Lucjan Kępa oraz Janina Dłubakowska. To dzięki nim książka nie będzie wyłącznie zestawieniem obrazów i suchych faktów, lecz ekspresywnym przekazem wspomnień, historii – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.


Pomysł na publikację zrodził się w 2014 roku podczas wystawy „Grocholice wczoraj i dziś” zorganizowanej w OSP Grocholice przez Ewę i Ireneusza Kępów, Piotra Langkamera, Leszka Macugowskiego i Adama Chęcińskiego. Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, o czym świadczy fakt, że w niedługim czasie zwiedziło ją aż 800 osób. Album – będący niejako pokłosiem tej wystawy – wydany zostanie w serii Wydawnictwa Muzealnego (4) jako trzecia część cyklu „Bełchatów – opowieść o dwóch miastach”. Podtytuł, bezpośrednio nawiązujący do wystawy sprzed czterech lat, odsł

ania przed czytelnikiem bogactwo zamieszczonych w nim zdjęć i informacji. „Grocholice wczoraj” to najstarsze fotografie z opisem i historycznym komentarzem, a „dziś” to nie tylko zbiór zdjęć układających się w panoramiczny obraz najstarszej dzielnicy Bełchatowa, ale również próba uchwycenia zmian, jakie dokonały się w grocholickim krajobrazie.


Jak zapewnia zespół redakcyjny (Ewa i Ireneusz Kępowie, Piotr Langkamer, Adam Chęciński, Marek Tokarek i Cezary Bukowiec; konsultant Leszek Macugowski), praca wre, bo dobre przygotowanie wymaga skrupulatnej analizy opartej nie tylko na ustaleniu faktów, ale przede wszystkim na opracowaniu wielu fotografii, będących przecież kwintesencją zapowiadanej publikacji. Dodajmy, że decyzja o tym, które zdjęcia z 2,5-tysięcznego zbioru znajdą się w albumie, wcale nie jest łatwa.

 

Album ukaże się w przyszłym roku.

KZB

 

Będzie to 3 część z cyklu "Bełchatów- opowieść o dwóch miastach".

Album ukaże się w przyszłym roku

Zebrano 2,5 tys. zdjęć.

Album wyda Muzeum Regionalne w Bełchatowie.

 

Prace trwał ponad 4 lata.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019