joombig banner rotation images

Menu

Mobilne Muzeum Multimedialne przyjedzie do Bełchatowa

 

Historię niepodległej Polski będzie można obejrzeć w mobilnym muzeum, które przyjedzie do Bełchatowa już w najbliższy weekend, 27 i 28 października. Na zwiedzających czeka wirtualna podróż z setkami zdjęć, fragmentami filmów i dokumentów pokazywanych w nowoczesny sposób bo za pomocą trójwymiarowych obiektów, hologramów, animacji, interaktywnych aplikacji i kiosków.

 

Mobilne Muzeum Multimedialne stanie przy scenie plenerowej Gigantów Mocy, a zwiedzać je będzie można bezpłatnie przez cały weekend. W sobotę, 27 października mieszkańcy mogą je odwiedzać w godz. 12-18, zaś w niedzielę, 28 października od godz. 10 do 16. Mobilna wystawa powstała z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odwiedzi w sumie 56 polskich miast. Jej inicjatorem Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wystawa przybliża historię odradzającej się po 123 latach niewoli Rzeczypospolitej. Do zwiedzania jest kilka stref tematycznych, które nawzajem się uzupełniają. Można w nich poznać sukcesy Polaków w strefie kultury, sportu, gospodarki, dowiedzieć się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiać krajobrazy, poznać historię sześciu Ojców Niepodległości.

 

Dzięki temu, że powieść prowadzona jest za pomocą różnych form i środków multimedialnych wystawa atrakcyjna jest dla widzów w każdym wieku. W wirtualnej podróży towarzyszą: kioski informacyjne z dotykowymi ekranami, na których można wybrać najbardziej dla siebie interesująca ścieżkę tematyczną, stół interaktywny przybliża życie ludzi i wydarzenia, a holograficzne urządzenia pozwalają zobaczyć trójwymiarowe obrazy. Z kolei w piramidzie holograficznej ukazane są polskie symbole narodowe m.in.: włócznię św. Maurycego, pieczęć Kazimierza Wielkiego, buławę marszałkowską Józefa Piłsudskiego. Jest też projekcja trójwymiarowych obiektów „zawieszonych” w przestrzeni. W ten sposób prezentowane są m.in. drewniane zabawki Zofii Stryjeńskiej, meble Adolfa Szyszki-Bohusza i Andrzeja Pronaszki, serwisy, lampy i inne przedmioty. W sposób tradycyjny prezentowany jest natomiast Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie.

 

Warto dodać, że zwiedzający mogą także własnoręcznie wykonać pamiątkę z wystawy, odbijając na przygotowanych kartach pieczęcie z wizerunkami pięciu orłów: piastowskiego, Jagiellonów, królów elekcyjnych, II Rzeczypospolitej i współczesnego, co pogłębia wiedzę na temat historii godła narodowego Polaków. Pamiątką z wizyty w Mobilnym Muzeum Multimedialnym jest również zdjęcie wykonane w znajdującej się w muzealnej przestrzeni fotobudce.

 

Dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa. Jej uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 20 minut, zaś gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.

 

Mobilne Muzeum Multimedialne odwiedzi Bełchatów 27 i 28 października

Zapraszamy na wirtualną podróz po historii Polski

Wystawę mozna oglądać bezpłatnie

 

 

AD-A

fot. źródło: www.mmm2018.pl/multimedia

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019